Przejdź do

Filozofia zero waste zatacza coraz szersze kręgi i obejmuje swoim zasięgiem również temat sprzątania. Czy da się to zrobić bardziej ekologicznie? Tak. Czy to skomplikowane i czasochłonne? Nie. Sprawdź, jak przeprowadzić wiosenne porządki w domu tak, by skutecznie zadbać o oszczędzanie wody i energii.

Ekosprzątanie i porządki zero waste – co to takiego i dlaczego to ważne?

O ekologii, zero waste (inaczej: no waste) i less waste mówi się coraz więcej i głośniej. Zjawisko związane z odpowiedzialną produkcją i mądrą konsumpcją, którego celem jest ochrona zasobów i minimalizowanie ilości odpadów nabiera mocy i wkracza w kolejne dziedziny ludzkiego życia. Zero waste to już nie tylko bawełniane torby na zakupy i kupowanie jedzenia do własnych pudełek. Nurt ten jest obecny w świecie mody, gastronomii, transportu, kosmetyków, wystroju wnętrz, środków czystości, podróży, elektroniki, urządzeń AGD.

Zero waste nie promuje życia w ascezie. To raczej styl życia, w ramach którego codziennym wyborom przyświeca myślenie o przyszłości i konsekwencjach każdej małej decyzji. Bo suma tych małych daje naprawdę duży efekt. Dlatego osoby wyznające tę filozofię wiedzą, że należy kupować mniej, ale wybierać rzeczy lepszej jakości, które będą służyły niezawodnie przez wiele lat. Że warto dbać o przedmioty, by maksymalnie wydłużyć ich żywot.

Żeby mieszkanie było bardziej zero waste, kluczowe jest ograniczenie zużycia energii i wody. Warto postawić równolegle na rozwiązania bliskie naturze i innowacyjne technologie, które wspierają środowisko. Jednym z domowych obszarów, w którym można wprowadzić małe-duże zmiany, jest sprzątanie – szczególnie, że jest to czynność powtarzana regularnie przez dziesiątki lat.

Jak sprzątać bardziej ekologicznie?

Ekologiczne sprzątanie może brzmieć jak skomplikowany i ambitny projekt, tymczasem wdrożenie zmian jest proste i nie wymaga dużego nakładu czasu. To bardziej kwestia modyfikacji obecnych nawyków i zaopatrzenia się w urządzenia i akcesoria, które sprawią, że ekosprzątanie będzie się działo w dużej mierze samo.

Co możesz zrobić, by tak było?

  • kupując domowe urządzenia, wybieraj te, które oszczędzają wodę i prąd oraz nie wymagają dużej ilości detergentów – nowoczesne urządzenia korzystają z takich rozwiązań, które przedłużają życie ubrań i dbają o naczynia, a jednocześnie zapewniają więcej wolnego czasu,
  • minimalizuj niepotrzebną chemię – postaw na naturalne środki czystości i używaj ich w rozsądnych dawkach,
  • zaopatrz się w wielorazowe ściereczki, gąbki i szczoteczki z naturalnych surowców oraz biodegradowalne worki na śmieci,
  • zrezygnuj z jednorazowych akcesoriów do sprzątania, szczególnie tych z tworzyw sztucznych. Konieczność ich częstej wymiany sprawia, że powstają ogromne ilości śmieci, które zalegają na wysypiskach przez kilkaset lat, wyrządzając krzywdę glebie, wodzie i zwierzętom, a na końcu również nam. Obecnie jest mnóstwo lepszych dla środowiska opcji – żal byłoby z nich nie skorzystać.

Oszczędzanie wody podczas sprzątania

Woda jest naszym dobrem powszednim i podstawowym, a jednocześnie mocno zagrożonym. Dostępne dane dobitnie pokazują, jak ważne jest oszczędzanie wody, gdzie i kiedy to tylko możliwe. Również w trakcie tak regularnych czynności, jak sprzątanie, pranie i zmywanie. W jaki sposób podczas porządków marnujemy najwięcej wody?

Dużo „ucieka” jej wtedy, gdy nastawiamy pralkę i zmywarkę wypełnione tylko do połowy. Pewnym rozwiązaniem jest dobieranie urządzeń – pod względem wielkości i ładowności – do indywidualnych potrzeb domownika/domowników. Większa rodzina będzie potrzebowała sporej zmywarki, singlowi lub parze wystarczy ta mniejsza.

Z pomocą zasobom planety i Tobie przychodzą też nowoczesne technologie w urządzeniach Miele. Pralka jest jednym z najczęściej uruchamianych urządzeń domowych, dlatego jej wymiar ekologiczny jest szczególnie ważny. Pralki Miele mogą się pochwalić najwyższą klasą efektywności energetycznej i wieloma cennymi funkcjami. Oferują inteligentną automatykę wagową, dzięki czemu samodzielnie oceniają ciężar włożonych ubrań i na tej podstawie zużywają minimalną ilość wody i prądu, jaka jest potrzebna dla osiągnięcia optymalnego rezultatu prania i płukania.

 

 

Inteligentna automatyka wagowa oraz specjalne programy piorące w połączeniu z systemem automatycznego dozowania płynnych detergentów TwinDos przyczyniają się także do oszczędnego korzystania z detergentów. Dzięki TwinDos oszczędzić można aż 30% detergentu w ramach jednego cyklu – ubrania będą wyprane w punkt i posłużą na lata. System ten to też spora wygoda i oszczędność czasu. Pralka sama dobiera proporcje płynów, a naszym jedynym zadaniem pozostaje cieszenie się z efektów idealnego prania.

Dzięki systemowi PowerWash i programowi QuickPowerWash możesz wyprać ubrania w 49 minut, a dzieje się to dzięki optymalnemu wykorzystaniu wody i detergentu. Tak krótki czas przekłada się z kolei na mniejsze zużycie prądu. W sytuacjach awaryjnych, gdy nie możesz czekać, aż nazbiera się pełen kosz odzieży, do pojedynczych ubrań wykorzystaj oszczędną funkcję SingleWash. Urządzenie optymalnie dostosuje czas trwania prania oraz zużycie wody i prądu.

Oszczędzanie prądu podczas sprzątania

Wśród pobierających prąd urządzeń AGD prym wiodą zmywarka i pralka. Są uruchamiane nawet 2-3 razy w tygodniu (a niekiedy częściej), dlatego warto wyposażyć dom w urządzenia minimalizujące zużycie energii.

są wyposażone w szereg rozwiązań mających na celu ochronę zasobów i zwiększenie oszczędności. Technologia EcoPower sprawia, że w trakcie programu Eco urządzenie zużywa niecałe 9 litrów wody, a w konsekwencji – mniej energii potrzebnej do jej ogrzania (jest to zaledwie 0,67 kWh). W trakcie programu Automatic zużycie świeżej wody (a tylko taką urządzenia myją i płuczą) spada do 6 litrów.

 

Miele może się poszczycić tym, że w ciągu ostatnich 30 lat zmniejszyło zużycie wody przez swoje urządzenia aż o 85%. Każda zmywarka Miele może zostać również podłączona do przyłącza ciepłej wody o temperaturze do 60 °C. Dzięki temu dodatkowo możesz ograniczyć zużycie prądu w programie „Delikatny“ nawet o 50%, a czas pracy urządzenia – nawet o 10%. W programie „ECO“ zużycie energii przez zmywarkę spada do 0,45 kWh.

Jeśli chcesz monitować konkretne zużycie poszczególnych mediów – umożliwia Ci to opcja EcoFeedback.

Pralki i suszarki Miele też są dla środowiska i portfela łaskawsze z kilku powodów. Sercem tych urządzeń jest silnik ProfiEco, który jako wydajny napęd falownikowy nie ulega zużyciu i jest bardzo ekonomiczny. Miele już dziś wytycza jedyny słuszny kierunek, oferując urządzenia z najwyższej klasy energetycznej A i zużywając tylko niezbędną ilość prądu i wody do ich obsługi.

Pralko-suszarki zapewniają najwyższą klasę efektywności kondensacji oraz oferują opcję termoobrotów po skończonym praniu i przed rozpoczęciem suszenia. To pozwala zredukować  wodę w tkaninach jeszcze przed właściwym suszeniem, co zmniejsza koszty suszenia, a przy okazji chroni ubrania.

 

 

 

 

Odkurzanie bezworkowe

Jednym ze sprzymierzeńców ekologicznego sprzątania są odkurzacze bezworkowe, które – zgodnie z nazwą – nie wymagają używania worków i tym samym zasobów przeznaczonych na ich produkcję.
Pierwszą linią odkurzaczy bezworkowych był Blizzard. Do wyboru masz pięć modeli: część z nich sprawdzi się w przypadku twardych powierzchni (jak parkiety), inne będą dużym wsparciem dla opiekunów czworonogów, które regularnie gubią sierść. Każdy z tych odkurzaczy jest ergonomicznym urządzeniem o dużej mocy ssania i wyjątkowo solidnej konstrukcji oraz higienicznym sposobie opróżniania zbiornika na śmieci Cilick2Open.
Modele z linii Boost są z kolei niebywale kompaktowe, dzięki czemu znajdzie się na nie miejsce nawet w niewielkiej kawalerce. Są wśród nich trzy typy odkurzaczy: z ssawką podłogową, warianty z ssawką i szczotką do parkietów oraz z ssawką i turboszczotką. Trzystopniowa filtracja powietrza zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, gwarantując maksymalną higienę powietrza, a modele wyposażone dodatkowo w filtr HEPA to idealny wybór dla alergików.
. W modelach z obu linii wykorzystano technologię Vortex, która pierwszy etap filtracji i zapewnia imponującą wydajność czyszczenia, oddzielając od siebie drobinki kurzu i większe zabrudzenia. O stałe utrzymanie wysokiej wydajności w modelu Blizzard dba funkcja ComfortClean, czyli automatycznego samooczyszczenia filtra z drobnych pyłów, a sprytnie opracowany mechanizm higienicznego opróżniania ogranicza wznoszenie kurzu do minimum.
Prestiżowa nagroda Red Dot Design Award dla modeli z serii Boost potwierdza, że zadowoli także estetów i miłośników dobrego designu

Energooszczędne sprzątanie – bez wysiłku i… bez użycia rąk!

Niebywale pomocne są też roboty sprzątające Miele – docenią je szczególnie te osoby, którym brakuje czasu na sprzątanie. To urządzenia wydajne, dokładne, regulujące siłę ssania w zależności od rodzaju podłoża. Mają kilka trybów czyszczenia. Są w nich ukryte czujniki i kamera, które dzięki specjalnemu oprogramowaniu działają tak, że roboty rozpoznają przedmioty, omijają meble i nie spadają ze schodów.

Co ważne: rozpoznają one geometrię danego pomieszczenia i poruszają się w sposób przemyślany i systematyczny, co zmniejsza czas ich pracy i zużywa mniej energii Modelami można sterować przy pomocy aplikacji Miele Scout – zarówno będąc w domu, jak i poza nim. Robot tworzy mapę sprzątniętych miejsc, którą można zapisać. Możliwe jest też wskazanie urządzeniu określonej części mieszkania, którą ma się zająć.

 

 

Urządzenia domowe, które czyszczą się same

W kuchni drugim (a niekiedy nawet i pierwszym) najczęściej uruchamianym urządzeniem jest piekarnik. O ile konsumowanie upieczonych dań i deserów jest przyjemne, o tyle czyszczenie tego urządzenia już mniej.

By ułatwić i umilić kuchenne obowiązki, piekarniki Miele wyposażyliśmy w opcję czyszczenia pirolitycznego i akcesoria PyroFit. Jak to działa? W trakcie samoczyszczenia pirolizą resztki jedzenia rozpadają się w popiół i odrywają od powierzchni, dzięki czemu ich usunięcie trwa moment. Na czas tego procesu część akcesoriów można zostawić w komorze gotowania, by również się wyczyściły.

To oznacza, że możesz zrezygnować z silnych środków chemicznych i z ulgą pożegnać wizję czasochłonnego czyszczenia piekarnika. Z kolei niewielkie zabrudzenia szybko usuniesz ściereczką i płynem do naczyń. Komora gotowania i blachy są pokryte wyjątkową powłoką, dzięki której nic nie przywiera ani się nie przypala.

Optymalne dozowanie środków czystości

Nieodzownym kompanem urządzeń AGD są dobre środki czyszczące. Równie ważna jest też ich odpowiednia ilość. Często chemikalia wsypujemy lub wlewamy na oko, nie zastanawiając się, jakie znaczenie ma ich ewentualny nadmiar. Tymczasem zbyt duża ilość środków czystości powoduje, że zmywarka lub pralka muszą dłużej płukać naczynia lub ubrania, co przekłada się na większe zużycie i wody, i prądu.

Tworząc detergenty Miele, eliminujemy to ryzyko. Kapsułki do prania zawierają w sobie optymalną ilość środka piorącego. Środki piorące mają w sobie bardzo wydajne enzymy, które skutecznie usuwają plamy również w niskich temperaturach. To ma z kolei znaczenie dla kondycji ubrań – dzięki delikatnemu ich traktowaniu w pralce będą Ci służyły dłużej, co jest kolejnym ukłonem w stronę środowiska.

Kapsułki do zmywarki nie zawierają mikroplastiku i ulegają biodegradacji, z kolei detergent do zmywarek ma funkcję automatycznego dozowania jego odpowiedniej „porcji”. Warto też dodać, że opakowania środków czyszczących powstają w całości z przetworzonego tworzywa sztucznego.

 

Jak zaplanować wiosenne sprzątanie w domu?

Wraz z nadejściem wiosny i tuż przed świętami mamy skłonność do generalnych porządków. Dobrze jest się do tego przedsięwzięcia przygotować i je odpowiednio zaplanować, by uniknąć pośpiechu i irytacji. W takim stanie łatwiej o impulsywne decyzje i działania, które choć są łatwiejsze, to łamią zasady ekologicznego sprzątania.

Idea zero waste może być realizowana od samego początku. Zrób listę środków czystości i akcesoriów do sprzątania, których potrzebujesz. Przejrzyj szafki i szuflady, żeby upewnić się, jakie rzeczy potrzebne przy sprzątaniu już masz, a co musisz dokupić. Wybierz się do sklepu albo zrób zamówienie przez internet – grunt, żeby zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ważne jest też to, by do wiosennych i świątecznych porządków w duchu eko podejść metodycznie i spokojnie. Rozłóż pracę na kilka dni, żeby jej efekty były widoczne, ale by uniknąć skumulowanego zmęczenia i przytłoczenia – to potrafi demotywować, a nie o to przecież chodzi. Sięgnij po planer sprzątania i rozpisz czynności na każdy dzień. To Ci ułatwi działanie i pomoże czerpać z niego satysfakcję i radość.