Przejdź do

 

Czy wiesz, że ponad 70% Ziemi pokryte jest wodą, ale tylko 1% nadaje się do użytku dla ludzi i zwierząt? Z powodu wyczerpywania się źródeł głębinowych oraz zanieczyszczeń dostęp do wody staje się coraz bardziej ograniczony. Przyczyną jest także nadmierne i nieodpowiedzialne zużycie. Jednym z urządzeń, które do takiego stanu rzeczy się najbardziej przyczyniają jest pralka. Czy można temu zaradzić?

Sprzęty domowe a środowisko. Co w naszym domu zużywa najwięcej wody?

W gospodarstwach domowych zużywamy średnio 150 litrów wody dziennie. Najwięcej przeznaczamy na higienę osobistą i do spłukiwania toalety. Na trzecim miejscu pod względem zużycia wody jest pranie, a dalej mycie naczyń, sprzątanie oraz gotowanie i picie. Oznacza to, że pralka jest tym urządzeniem spośród wszystkich sprzętów domowych, które pobiera jej najwięcej.

Warto mieć świadomość, że nadmierne zużywanie wody powoduje jej niedobory w suchych okresach. Światowe zasoby kurczą się w szybkim tempie, co w niedalekiej przyszłości będzie skutkować ograniczonym do niej dostępem. Jednocześnie zbyt duży pobór przyczynia się do obniżenia jakości wody z powodu mniejszego rozcieńczenia zanieczyszczeń. Wtórnym skutkiem dla środowiska jest zjawisko pustynnienia, czyli rozszerzania się zasięgu pustyń oraz stepowienia – przemiana obszarów zalesionych, zarośli i łąk w obszary o mniejszych wymaganiach wodnych, np. trawiaste.

Każdy z nas poprzez zmianę codziennych nawyków może przyczynić się do oszczędzania cennych zasobów. Chociażby wybierając pralkę do domu, warto postawić na producenta, którego działalność oparta jest na celach zrównoważonego rozwoju. Warto brać pod uwagę te marki, które do produkcji urządzeń podchodzą holistycznie i dbają nie tylko o funkcjonalność swoich urządzeń, ale także o to, by ich użytkowanie było przyjazne dla środowiska.

Rodzaje pralek. Jaką pralkę najlepiej wybrać, aby zużywała mało wody?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pralek – slim, otwierane od góry, od frontu, pełnowymiarowe, do zabudowy lub pralko-suszarki.  Najpopularniejsze są modele ładowane od przodu. I właśnie tego typu urządzenia są najczęściej wyposażone w ekologiczne i energooszczędne funkcje. Przykładowo, pobierają optymalną ilość wody w zależności od wielkości załadunku. Mogą także analizować poziom zabrudzenia tkanin, twardość wody i ilość prania, a następnie na tej podstawie dozować odpowiednią dawkę detergentu, co sprzyja ochronie środowiska. Producenci podają również informacje na temat zużycia wody przez dany model dla standardowego programu prania Bawełna w 40 lub 60℃. To także pozwala wybrać pralkę o niskim poborze.

Trzeba mieć świadomość, że oszczędzanie wody to nie tylko ograniczenie jej zużycia podczas prania. Warto podejść do tej kwestii w szerszym kontekście. W trosce o planetę najlepiej wybrać urządzenie, które wyróżnia się wieloletnią trwałością. To pozwala zmniejszyć ilość elektrośmieci. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest pralka, która jest delikatna dla ubrań i ich nie niszczy – produkcja odzieży pochłania ogromne zasoby wody. Dlatego należy ograniczać kupowanie nowych i odpowiednio dbać o posiadane ubrania, aby przez jak najdłuższy czas były w dobrym stanie.

Wybierając pralkę, warto także zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Ten parametr nie dotyczy bowiem wyłącznie poboru prądu, ale także wody. Etykieta energetyczna określa efektywność energetyczną urządzenia z uwzględnieniem zużycia wody. Dzięki temu można wybrać model tańszy w eksploatacji i bardziej ekologiczny. Warto wiedzieć, że pralki o wyższej klasie energetycznej oznaczone są A, zaś najniższej – G.

Funkcje, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli zależy ci na kupnie ekologicznej i energooszczędnej pralki:

  • Efektywny silnik, który jest niezwykle ekonomiczny i cichy. Jego wydajność jest testowana nawet na 10000 godzin niezawodnej pracy.
  • Powierzchnia bębna SoftCare w formie plastra miodu. Dzięki temu pomiędzy tekstyliami i ściankami bębna tworzy się cienka warstwa wody, która chroni pranie. Z kolei zmniejszone i wypolerowane na brzegach otwory, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz nie zaciągają ubrań i nie powodują ich mechacenia.
  • Dwufazowe automatyczne dozowanie detergentów TwinDos® dozuje płyn zawsze w optymalnym momencie, co gwarantuje najwyższą skuteczność prania. Jednocześnie pozwala zaoszczędzić nawet 30% detergentu w porównaniu z ręcznym dozowaniem.
  • Redukcję zużycia chemii zapewnia także funkcja CapDosing oparta na kapsułkach zawierających precyzyjną porcję płynu.
  • Technologia Spin&Spay, która działa przy bardzo niskim poziomie wody, co pozwala zaoszczędzić prąd do jej nagrzewania. Niektóre modele posiadają dodatkowe przyłącze wody ciepłej, co umożliwia oszczędzanie energii elektrycznej, jeżeli jest ona ogrzewana np. przez kolektory słoneczne. Zamiennie można korzystać także z wody ze studni lub deszczówki.
  • Automatyka wagowa. Funkcja ta analizuje wielkość ładunku i zużywa tylko tyle wody oraz prądu, ile jest niezbędne dla uzyskania optymalnego efektu prania. Warto też wspomnieć o SingleWash – dostosuje zużycie wody i prądu do załadunku nawet 1 kg.
  • EcoFeedback, dostarcza dokładnych informacji na temat aktualnego zużycia prądu i wody.

Technologia PowerWash – intensywny przepływ wody i program QuickPowerWash zapewniają krótki cykl prania – zaledwie 49 minut, co ogranicza zużycie prądu i wody.

Ile wody na cykl pobiera pralka ładowana od przodu?

Pralki ładowane od przodu najczęściej zużywają od 37 do 50 l wody na cykl prania. Pobór zależy w dużej mierze od ładowności. Dla przykładu, pralki Miele 1-7 kg na jeden cykl prania zużywają 45 l wody. Modele o ładowności do 8 kg pobierają 47 l, zaś te 9 kg – 48 l. Zatem nawet modele o największej ładowności nie odbiegają pod względem zużycia wody od pralek z mniejszym bębnem.

Co wpływa na zużycie wody przez pralkę?

Powyżej podane wartości dotyczą standardowego programu dla ubrań bawełnianych przy pełnym załadunku. To, ile pralka pobiera wody zależy jednak od różnych czynników. Należą do nich:

  • ładowność i pojemność bębna
  • klasa energetyczna – najmniej pobierają modele klasy A
  • program prania – standardowy program to największe zapotrzebowanie na wodę, jednak pralki posiadają wiele programów o różnym zużyciu wody,
  • stopień zabrudzenia ubrań – brudne ubrania mogą wymagać prania wstępnego, co zwiększa pobór wody
  • funkcja automatyka wagowa – pralka działająca w oparciu o wagę wsadu optymalizuje zużycie wody
  • stan techniczny pralki, drożność układu hydrostatycznego i czystość filtrów – różne usterki mogą wpływać na zwiększony pobór wody
  • twardość wody – detergent trudniej rozpuszcza się w twardej wodzie, co wpływa na niezadowalające efekty prania, które może wymagać dodatkowego cyklu.

Ile kosztuje jedno pranie?

Szacowanie kosztów jednego prania wymaga uwzględnienia zużycia wody, prądu oraz środków piorących. Ceny za media różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Aby dowiedzieć się, jaki jest koszt jednego prania na przykładzie pralki Miele, należy sprawdzić:

  • cennik dostawcy wody i obliczyć, jaką kwotę trzeba zapłacić za zużycie na poziomie 48 l,
  • stawkę za kWh – i także obliczyć kwotę za zużycie prądu na poziomie 0,49 kWh.

Otrzymana kwota nie uwzględnia jednak detergentów.

Do sprawdzania rzeczywistego zużycia prądu i wody przyda się także funkcja EcoFeedback, która dostarcza dokładnych informacji na temat aktualnego poboru prądu i wody. Daje to pełną kontrolę nad kosztami i pozwala dbać o środowisko. Przed uruchomieniem programu uzyskuje się bowiem informację o prognozowanym poborze dla wybranego programu. Po zakończeniu cyklu wyświetlane są natomiast rzeczywiste dane dotyczące zużycia. Mogą się one różnić w zależności od stopnia załadowania pralki.

Jak zmniejszyć zużycie wody przez pralkę?

Stosując pewne metody można zmniejszyć zużycie wody przez pralkę. Sprawdzone sposoby na mniejszy pobór wody to:

  • ograniczenie prania wstępnego
  • korzystanie z ekologicznych programów prania
  • ograniczenie stosowania dużej ilości detergentu – zbyt duża ilość piany może wymagać dodatkowego płukania, co jest nieekologiczne
  • regularne czyszczenie pralki i filtrów
  • kontrolowanie wielkość wsadu – przeładowanie bębna sprawia, że zwiększa się zużycie wody, a ubrania mogą nie wyprać się wystarczająco dobrze
  • zmiękczanie twardej wody.

Czy są sposoby, aby robić pranie rzadziej?

Na zwiększone zużycie wody ma wpływ częstotliwość robienia prania. Warto czasem zrezygnować z użycia pralki. Jeżeli ubrania nie mają widocznych plam i zabrudzeń, nie zawsze wymagają prania. Aby pozbyć się zapachów z ubrań, np. dymu papierosowego czy woni perfum, można zastosować steamer Miele, który jest częścią urządzenia FaschionMaster. Para wodna błyskawicznie niweluje zapachy i przywraca świeżość, bez potrzeby marnowania wody.