Przejdź do

Płyty grzewcze to obecnie bardzo popularne wyposażenie kuchni. Producenci sprzętu AGD oferują różne ich rodzaje. Jakie są między nimi różnice? Dla kogo dobrym rozwiązaniem jest płyta gazowa, a dla kogo elektryczna?

Co to jest płyta grzewcza?

Płyty grzewcze coraz skuteczniej wypierają kuchenki wolnostojące z piekarnikiem. Nowoczesne urządzenia do zabudowy oszczędzają miejsce w kuchni i oferują dużą swobodę aranżacyjną – mogą być montowane niezależnie od piekarnika. Wbudowane w blat są mało widoczne, dzięki temu kuchnia prezentuje się elegancko. Płyty grzewcze jako osobne urządzenia są także znacznie mniejsze i bardziej funkcjonalne.

Wybór odpowiedniej płyty grzewczej do kuchni to nie tylko kwestia estetyki. Pod uwagę należy wziąć także rodzaj zasilania, parametry techniczne, materiał wykonania czy wyposażenie. Te czynniki decydują o tym, czy płyta grzewcza sprawdzi się w naszej kuchni.

Rodzaje płyt grzewczych

Podstawowym kryterium podziału płyt grzewczych jest rodzaj zasilania. Do wyboru mamy więc płyty gazowe i elektryczne. Te pierwsze wymagają przyłącza gazowego. Posiadają także tradycyjne palniki z rusztami. Z kolei płyty grzewcze elektryczne zasilane są prądem. Na gładkiej powierzchni mają zaś pola grzewcze.

Płyty grzewcze elektryczne dzielą się na ceramiczne i indukcyjne. Chociaż wizualnie są do siebie podobne, różni je zasada działania.

Płyta indukcyjna. Jak działa?

Funkcjonowanie płyty indukcyjnej opiera się na zjawisku indukcji magnetycznej. Pod jej powierzchnią znajdują się specjalne cewki, przez które płynie zmienny prąd elektryczny, wytwarzający pole magnetyczne. Ciepło tworzy się jednak nie na płycie, lecz na dnie naczynia. W specjalnym ferromagnetycznym spodzie dochodzi do indukowania prądów wirowych, które zamieniają energię elektryczną w ciepło. Oznacza to, że powierzchnia płyty pozostaje zawsze chłodna. Jedynie w niewielkim stopniu może nagrzewać się wtórnie od dna garnka.

Nowoczesne płyty indukcyjne posiadają wiele zalet. Dzięki temu, że się nie nagrzewają, są bezpieczne dla użytkowników. Ryzyko poparzeń jest minimalne, co jest szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci. Dodatkowo najlepsze płyty indukcyjne posiadają szereg zabezpieczeń, np. blokadę uniemożliwiającą przypadkowe uruchomienie czy automatyczne wyłączanie.

Jedną z najważniejszych zalet płyt indukcyjnych jest skrócony czas gotowania oraz funkcje podnoszące komfort użytkowania. Urządzenia Miele pozwalają na pełnopowierzchniowe gotowanie – nie posiadają wyznaczonych pól grzewczych. Umożliwia to optymalne rozmieszczenie aż 6 naczyń. Co więcej, płyty automatycznie wykrywają naczynie. Inteligentne rozpoznawanie obiektu powoduje pojawienie się elementów obsługowych we właściwym miejscu. Ponadto, dzięki inteligentnej funkcji Con@ctivity 3.0, współpracują z wyciągiem. Po uruchomieniu płyty okap włącza się automatycznie. Moc ssania automatycznie dopasowuje się do warunków panujących na płycie grzejnej.
Warto dodać, że płyty grzewcze Miele, dzięki inteligentnej funkcji TempControl, ułatwiają proces smażenia. Po wybraniu jednego z 3 stopni, odpowiednia temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie dzięki czujnikom. Zapewnia to optymalne rezultaty gotowania, bez ryzyka przypaleń. Praktyczny jest także tryb Booster/TwinBooster przyspieszający wytwarzanie ciepła, pozwalający skoncentrować indukcję na jednej strefie grzejnej. Na uwagę zasługują także takie funkcje, jak możliwość utrzymywania potraw w temperaturze podawania lub Timer, wyłączający płytę po upływie ustalonego czasu.

Płyty indukcyjne są również energooszczędne i łatwo je utrzymać w czystości. Atutem jest także nowoczesny design. Do wad można zaliczyć konieczność posiadania specjalnych garnków z ferromagnetycznym dnem.

Płyta indukcyjna ze zintegrowanym wyciągiem. Jak działa?

Rewolucją na rynku płyt grzewczych jest połączenie funkcji gotowania z wentylacją w jednym urządzeniu. Płyta indukcyjna ze zintegrowanym wyciągiem doskonale sprawdza się w otwartych kuchniach lub małych pomieszczeniach, gdzie brak jest miejsca na montaż okapu.

Płyty indukcyjne z wyciągiem wyposażone są w funkcję Con@ctivity. Oznacza to, że efektywność wyciągu jest automatycznie dostosowywana do pracy kuchenki. Ponadto płyta grzewcza wyposażona jest w takie rozwiązania, jak funkcja Stop&Go, czyli możliwość zredukowania jednym przyciskiem mocy wszystkich pól grzejnych do poziomu 1. Warto wspomnieć o pamięci ustawień przez 10 sekund w razie przypadkowego wyłączenia płyty. Do praktycznych funkcji można zaliczyć również czasowe blokowanie ustawień dla bezpiecznego przecierania płyty w trakcie gotowania.

Wbudowany wyciąg wyposażony jest w 10-warstwowy stalowy filtr tłuszczu, który można myć w zmywarce. Długą żywotność zapewnia z kolei możliwość regeneracji filtra węglowego przy obiegu zamkniętym. Zlicowana konstrukcja wyciągu umożliwia bezproblemowe przesuwanie garnków i patelni po płycie grzejnej.

Płyta gazowa. Jak działa?

Gotowanie na gazie jest cenione zwłaszcza przez profesjonalnych kucharzy. Płyty gazowe są także nadal popularne w domach prywatnych. Przekonują zwłaszcza możliwością gotowania bezpośrednio na ogniu oraz prostą regulacją temperatury. Zaletą są także niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do modeli elektrycznych.

Tego rodzaju płyty wytwarzają ciepło w wyniku spalania gazu ziemnego lub propan-butan (z butli). Nowoczesne modele Miele wyposażone są w elektronikę oraz funkcje zapewniające bezpieczeństwo i poprawiające komfort obsługi. Palniki zapalają się automatycznie, a pokrętło można obrócić łatwo i wygodnie jedną ręką. Wszystkie płyty gazowe posiadają funkcję GasStop, który zapewnia natychmiastowe odcięcie dopływu gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia. Praktyczna jest także opcja ReStart, czyli ponowny zapłon w przypadku zgaśnięcia.
Najczęściej płyty gazowe posiadają 4 lub 5 palników o różnej wielkości i mocy. Niektóre wyposażone są w tzw. palnik wok o podwójnym płomieniu do szybszego podgrzewania potraw. Ważnym wyposażeniem płyty gazowej jest również ruszt, na którym stawia się naczynia. Jest to element, który zwykle sprawia problemy z czyszczeniem. Wybrane płyty Miele posiadają jednak ruszty ComfortClean, które można myć w zmywarce. Znacznie ułatwia to utrzymanie kuchenki w czystości. Ponadto głowice palników pokryte są powłoką PerfectClean, która zapobiega przywieraniu brudu.

Coraz mniej popularna płyta ceramiczna. Jak działa?

Płyta grzewcza ceramiczna wizualnie jest podobna do modeli indukcyjnych, jednak nie jest tak zaawansowana technologicznie. Zasada jej działania jest prosta. Pod odporną na wysoką temperaturę powierzchnią umieszczone są grzałki (spirale) grzewcze, które nagrzewają pola grzewcze. Te z kolei przekazują ciepło ustawionym na nich garnkom. Proces nagrzewania jednak trochę trwa, co wydłuża czas przygotowywania potraw. Pola grzewcze dłużej jednak utrzymują ciepło.

Główne zalety płyt ceramicznych to funkcjonalność, wygoda użytkowania i łatwa kontrola nad procesem gotowania. Atutem jest także gładka powierzchnia, która nie tylko elegancko się prezentuje, ale również ułatwia czyszczenie.

Dodatkowo, nowoczesne płyty ceramiczne wyposażone są w takie funkcjonalności, jak:

● inteligentne sterowanie Con@ctivity 3.0. Dzięki niemu wyciąg reaguje automatycznie na ustawienia płyty grzejnej,
● funkcja ExtraSpeed zapewnia z kolei wyjątkową szybkość gotowania,
kontrolowanie temperatury dna garnka. Pozwala to na utrzymanie ciepła bez ryzyka przypalenia.

Trzeba pamiętać, że płyta ceramiczna podczas pracy silnie się nagrzewa. Istnieje zatem ryzyko poparzeń. Dobre płyty wyposażone są jednak w zabezpieczenia i blokady, chroniące przed nieumyślnym włączeniem kuchenki przez dzieci.

Spersonalizowana kuchnia – SmartLine. Co to jest?

SmartLine to linia wszechstronnych i eleganckich urządzeń Miele, które można ze sobą elastycznie łączyć w zabudowie, zgodnie z własnymi preferencjami. Seria obejmuje: płytę indukcyjną PowerFlex, płytę gazową, Teppan Yaki (płyta ze stali szlachetnej), wok indukcyjny oraz wyciąg nablatowy. Płytę ceramiczną Miele można optymalnie łączyć ze wszystkimi elementami linii SmartLine.

Która płyta grzewcza będzie dla mnie najbardziej odpowiednia?

Wybór odpowiedniej płyty grzewczej nie jest łatwy. Każdy model ma swoje zalety i wady. Z uwagi na niski koszt eksploatacji, płyty gazowe zwykle są wybierane przez osoby, które posiadają w domu przyłącze gazowe. Na ten model decydują się także miłośnicy tradycyjnego gotowania na ogniu.

Z powodu rezygnacji z przyłączania gazu w nowym budownictwie, w nowoczesnych mieszkaniach dominują płyty elektryczne. Największą popularnością cieszą się energooszczędne, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu modele indukcyjne. Wiele osób decyduje się też na rozwiązanie pośrednie, czyli płytę ceramiczną. Jej zaletą jest niższa cena i możliwość korzystania ze wszystkich naczyń.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór płyty grzewczej jest estetyka. Modele elektryczne posiadają dotykowe panele sterowania oraz nowoczesny design. Dostępne są także w różnych wersjach kolorystycznych. Płyty grzewcze produkowane są z różnych materiałów – szkła, ceramiki, metalu. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także wyglądu.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem urządzenia Miele zapraszamy do Miele Experience Center w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Nasi doradcy pomogą w wyborze właściwego rozwiązania. Czekamy na Ciebie w dwóch lokalizacjach w Warszawie, w Gdańsku, w Katowicach i w Poznaniu