Przejdź do

Zmywarka do naczyń to urządzenie, które nie tylko oszczędza nam pracy i czasu poświęcanego na obowiązki domowe, ale również zmniejsza opłaty za media. Dzięki wysokiej efektywności nowoczesne zmywarki pobierają znacznie mniej prądu i wody, co pozytywnie wpływa i na grubość portfela, i stan naszej planety. Co więcej, wysokiej jakości urządzenia tego typu są także łagodne dla zmywanych naczyń. Oszczędzamy więc sobie wydatków także na nowe szklanki, talerze czy kieliszki.  Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o zmywarkach i wybierz tę, która będzie najbardziej ekologiczna, ekonomiczna, a do tego inteligentna.

 

Zmywarka a ekologia. Czy da się zużywać mniej wody?

Szacuje się, że podczas jednego zmywania ręcznego zużywa się nawet 60 litrów wody. Przyczynia się to do podwyższenia rachunków za wodę oraz niepotrzebnego wykorzystania nieodnawialnych surowców naturalnych Ziemi. Czy zmywanie przy pomocy zmywarki jest bardziej ekologiczne? Okazuje się, że tak i czyszcząc swoje naczynia w nowoczesny sposób, możemy zużyć nawet 10 razy mniej wody. Za przykład posłużyły nam zmywarki Miele, w których wprowadzono nowy system doprowadzania wody oraz wydajny sposób jej filtrowania. Dzięki temu nowoczesna zmywarka w systemie Automatic pobiera tylko 6 litrów wody. Oznacza to również niższy pobór energii potrzebnej do jej ogrzania (w trybie ECO i przyłączeniu zmywarki do przyłącza ciepłej wody o temperaturze 60°C to tylko 0,45 kWh). Wszystkie parametry zużycia można odczytać na wyświetlaczu ECOFeedback, by świadomie korzystać z możliwości sprzętu. Wybierając zmywarkę nowej generacji, płacimy więc mniej za rachunki oraz oszczędzamy zasoby naturalne, czyli żyjemy ekonomicznie i ekologicznie.

Zmywarka jako część inteligentnego domu. Jak to działa?

Oprócz automatycznego dozowania środka do mycia naczyń nowoczesne zmywarki są wyposażone w tak zaawansowane funkcje, że stały się już nieodłącznym elementem wyposażenia nowoczesnego domu. Nowe urządzenia Miele można zaprogramować tylko raz, a system Auto Dos samodzielnie zdecyduje o ilości proszku potrzebnego do każdego mycia. Jeśli zdecydujemy się na AGD jednej marki, która inwestuje w systemy łączenia sieciowego, jak np. Miele@home, możemy jeszcze lepiej korzystać z potencjału sprzętów i sterować nimi mobilnie poprzez aplikację. Wystarczy skorzystać z domowego routera WLAN i chmury Miele Cloud, aby uruchomić też sterowanie głosowe. Codzienne obowiązki jeszcze nigdy nie były tak proste, a obsługa urządzeń tak wygodna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki do naczyń?

Zmywarka do naczyń to urządzenie, które prawdopodobnie będzie wykorzystywane przez nas codziennie. Aby naprawdę ułatwiała obowiązki, a nie generowała problemy z niedomytymi naczyniami, hałasem w domu czy niewygodną obsługą, przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na konkretne cechy i parametry:

  • jakość zmywania,
  • wnętrze (mobilność elementów i koszty dodatkowego wyposażenia),
  • pobór wody i energii (klasę energetyczna),
  • głośność,
  • programy, które pozwolą nam oszczędzać
  • system dozowania detergentów.

Pojemność zmywarki i rozkład wnętrza

Przy wyborze zmywarki warto zastanowić się, jak wygląda nasz styl życia, sposób gotowania oraz potrzeby wszystkich domowników związane z wykorzystaniem naczyń. Inny sprzęt będzie odpowiedni dla singla, który gotuje w domu sporadycznie, ale często zamawia jedzenie na dowóz, inny dla pary lubiącej kulinarne wyzwania, a jeszcze inny dla kilkuosobowej rodziny. Najlepiej przyjrzeć się, jaki typ naczyń zazwyczaj ląduje w zlewie i zdecydować:

  • czy będziemy potrzebowali zmywarki o dużej pojemności, aby pomieścić wszystkie talerze, kubki i miski? Może trudno będzie nam zapełnić urządzenie typu XXL;
  • czy często korzystamy z wysokich szklanek, kieliszków;
  • czy często używamy pałeczek;
  • czy w naszym serwisie znajdują się naczynia delikatne lub o nietypowych kształtach (takie, które trudno umieścić w klasycznych koszach zmywarek).

Warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość sprzętu, ale też zaaranżowanie wnętrza zmywarki. Nowoczesne zmywarki mają ulepszone, znacznie wygodniejsze od koszyków i bardziej higieniczne szuflady na sztućce. Szuflada 3D Multiflex1 gwarantuje wyrafinowane możliwości regulacji. to także udogodnienie dla miłośników sushi i kuchni azjatyckiej: wyposażono ją w uchwyt na pałeczki, które trudno byłoby umyć w zwykłej zmywarce. Przestrzeń można też dowolnie modyfikować i np. lewą część szuflady przesunąć w prawo, by zrobić miejsce na kieliszki do wina.

 

Klasa energetyczna

Od listopada 2020 roku w Polsce obowiązują nowe klasy energetyczne urządzeń AGD. Zniknęły charakterystyczne plusy przy oznaczeniach literowych i pozostały klasy od A (najwyższa) do G (najniższa). Warto wiedzieć, że dotychczasowe A+++ będzie teraz miało oznaczenie B, a nawet C. Najwyższe klasy zostały zarezerwowane dla urządzeń przyszłości, co ma być motywacją dla producentów do poszukiwania jeszcze lepszych rozwiązań. Przy wyborze zmywarki do domu warto sprawdzić, czy konkretny model należy do wysokiej klasy energetycznej i ile prądu pobiera.

Automatyczne dozowanie

Może się wydawać, że w przypadku zmywarek wydamy więcej na dość drogie środki czystości, niż w przypadku zmywania ręcznego. Z tym również radzą sobie nowoczesne technologie, np. Auto Dos, czyli automatyczne dozowanie. Te same ekologiczne i energooszczędne zmywarki Miele są wyposażone w tzw. Power Disc z granulatem proszku i samodzielnie dobierają jego ilość w zależności od doboru programu. Jeden „dysk” wystarcza na 20 cykli w programie ECO. Zaletą systemu jest nie tylko wygoda, ale też ekonomiczność: nie zużywamy więcej środków, niż jest to potrzebne (a zdarza się to często w przypadku zmywania ręcznego) i mniej chemii trafia do kanalizacji.

Żywotność urządzenia

Jeśli zależy nam na ekologicznym zarządzaniu gospodarstwem domowym oraz planujemy ekonomiczne zakupy, musimy zwrócić uwagę na jakość wykonania, użyte komponenty oraz klasę producenta, np. najlepsze opinie marki Miele. Zmywarka powinna być inwestycją, która zwróci się po latach bezawaryjnego użytkowania. Najlepiej więc postawić nie na najniższą cenę, ale niezawodność i produkcję w duchu zrównoważonego rozwoju.