Przejdź do

Filiżanka aromatycznej kawy rano to idealny sposób na pobudzenie i dobry nastrój przez cały dzień. Filiżanka dobrze zaparzonej kawy – to luksus, na który możemy sobie pozwolić, dzięki dobremu ekspresowi automatycznemu. Niezależnie od tego, czy wolimy klasyczne espresso, kawy mleczne czy inne warianty tego napoju, możemy przygotować je w domu oraz cieszyć się jakością, jak z najlepszych kawiarni. Sprawdź, jak wybrać ekspres ciśnieniowy, który zachwyci nawet najbardziej wymagających kawoszy i niezawodnie posłuży przez lata.

Dlaczego warto zdecydować się na ekspres automatyczny?

Obecnie ekspresy automatyczne nie są już urządzeniami zarezerwowanymi jedynie dla kawiarni czy profesjonalnych baristów. Dzięki bogatej ofercie wiodących producentów, każdy z nas może cieszyć się filiżanką perfekcyjnie zaparzonej kawy – ze świeżo mielonych ziaren – w swoim domu. Dodatkowo oferują mnogość funkcji, które pozwolą eksperymentować z tym aromatycznym napojem i zaspokoją wymagania nawet najbardziej wymagających miłośników kawy,  a także mlecznej pianki. To główny argument, przemawiający za zakupem ekspresu automatycznego.

Co więcej, urządzenia te są chętnie wybierane przez użytkowników ze względu na komfort obsługi. Wyposażone w nowoczesne funkcje i innowacyjne technologie umożliwiają przygotowanie doskonałej kawy za dotknięciem jednego przycisku. Całą pracę urządzenie wykona za nas.

Filiżanką lub kubkiem aromatycznego napoju możemy cieszyć się w dowolnej chwili i zaparzyć ją niezwykle szybko, dzięki wysokiej mocy i ciśnieniu, a także programom automatycznym urządzeń z tej kategorii. To zapewnia im zdecydowaną przewagę nad modelami kolbowymi, na kapsułki czy kawiarkami.

Ekspresy automatyczne topowych producentów o dużym doświadczeniu, jak Miele, wyróżniają się także eleganckim designem. Dopracowane wzornictwo sprawia, że prezentują się stylowo na kuchennym blacie i świetnie korespondują zarówno z nowoczesnym, jak i tradycyjnym wystrojem wnętrz.

Poznaj ofertę ekspresów ciśnieniowych do zabudowy Miele.

Zalety ekspresów automatycznych

Wspomnianą już, główną zaletą ekspresów automatycznych, jest możliwość zaparzenia ulubionej kawy za dotknięciem jednego przycisku. Modele ciśnieniowe posiadają zapisane menu kawowych propozycji, często odpowiadających profesjonalnej kawiarnianej ofercie.

Co więcej, dzięki zaawansowanym funkcjom, możemy personalizować napój według własnych upodobań i zapisać go w pamięci urządzenia. Wiele ekspresów oferuje także kilka profili użytkowników, w których wybrane napoje – ich proporcje, intensywność czy temperaturę – mogą zapisać na swoich profilach wszyscy członkowie rodziny.

Sam wybór kaw w ekspresach ciśnieniowych jest bardzo szeroki – od aromatycznych klasyków, takich jak: espresso, coffee, long, americano po ich mleczne warianty kawy, np. cappuccino, caffelatte, latte macchiato czy flat white.

W przypadku tak zaawansowanych ekspresów do kawy nie tylko ich obsługa, ale też konserwacja jest niezwykle prosta i komfortowa. Są wyposażone w specjalne technologie, które poinformują o konieczności czyszczenia sprzętu oraz przeprowadzą ten proces niemal w pełni automatycznie, bez wysiłku użytkownika.

Wady ekspresów automatycznych

Trudno wskazać wady tak nowoczesnych urządzeń, szczególnie topowych modeli na rynku. Niewątpliwie ich zakup wiąże się z większym wydatkiem. Jednak, jeśli bliżej przyjrzeć się tej kwestii, okazuje się, że taka inwestycja ma szansę szybko się zwrócić. Szczególnie, kiedy pijemy kawę regularnie, podobnie jak domownicy i nasi goście.

Kawa wysokiej jakości, którą możemy zaparzyć w ekspresie ciśnieniowym, w kawiarni kosztuje od kilku do kilkunastu złotych – w zależności od jej rodzaju, dodatków i cennika danego miejsca. Ta przygotowana w domu, z dobrych ziaren, będzie nawet kilkukrotnie tańsza.

Co więcej, jej samodzielne przygotowanie i np. zabranie do pracy czy w podróż w kubku termicznym wielokrotnego użytku jest lepszym rozwiązaniem dla środowiska naturalnego. Dzięki temu nie generujemy dużych ilości odpadów w postaci zużytych jednorazowych opakowań.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu automatycznego?

Aby wybrać dobry ekspres automatyczny, który niezawodnie posłuży przez lata i spełni wszystkie oczekiwania, warto zwrócić uwagę na następujące cechy i parametry urządzenia:

 • Wzornictwo

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na ekspres wolnostojący czy model do zabudowy, ekspres przeważnie znajduje się w wyeksponowanym miejscu w kuchni. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze się prezentował. Dopracowany design, smukła forma i odpowiednio dobrana kolorystyka sprawią, że będzie cieszył nie tylko perfekcyjna kawą, ale też stylowym wyglądem.

 • Ciśnienie

Od ciśnienia zależy wiele aspektów działania ekspresu, m.in. to, jaką kawę można w nim przygotować i jak będzie zaparzona. Wyższa liczba barów zapewnia mocniejsze ciśnienie i na tę jednostkę należy zwrócić uwagę przy zakupie. Według ekspertów warte rozważenia są modele, których pompy wytwarzają ciśnienie o wartości minimum 12 barów. Dla przykładu, ekspresy automatyczne Miele parzą espresso pod ciśnieniem 15 barów.

 • Szybkość i pojemność

Odpowiedź na pytania: ile filiżanek kawy i jak szybko możemy je zaparzyć w ekspresie powinna być jednym z czynników, decydujących o jego zakupie. Warto upewnić się, że wybrany model ma funkcję zaparzenia dwóch kaw jednocześnie – aby cieszyć się tym aromatycznym napojem np. rano, przed pracą z drugą połówką.

 • Wybór kaw

Szczególnie istotny aspekt, nie tylko dla wytrwanych kawoszy. Zaprogramowane w ekspresie menu kawowych propozycji pozwala dopasować urządzanie do indywidulanych potrzeb oraz urozmaicić aromatyczne doznania, dzięki poznawaniu nowych receptur czy mniej popularnych napojów.

 • Rodzaj młynka

Różnica między świeżo zmieloną kawą ziarnistą, a tą ekspresową czy nawet mieloną jest ogromna. Jednak dobre ziarna wymagają właściwej obróbki, za co odpowiada wbudowany młynek. Najczęściej spotykane rodzaje w ekspresach automatycznych to:

 1. Młynki udarowe – o prostej konstrukcji, przypominającej blender, które dzięki wirującym ostrzom ze stali rozbijają i mielą ziarna kawy. Pomimo tego, że działają błyskawicznie, wytwarzają podczas pracy wysoką temperaturę, mającą wpływ na smak kawy – może mieć ona gorzki posmak.
 2. Młynki żarnowe – mielą kawę za pomocą dwóch walców z metalu. Ziarna nie są rozbijane ale miażdżone, co ma pozytywny wpływ na smak kawy. Dlatego są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
 • System spieniania mleka

Dobry spieniacz mleka to podstawa dla miłośników białych kaw. Dlatego warto zwrócić uwagę na modele z automatycznym systemem spieniania mleka. Te marki Miele, dzięki specjalnej opcji Cappucinatore (m.in. w urządzeniu CM 7550 CoffeePassion) pozwolą cieszyć się bogatym wachlarzem mlecznych propozycji oraz umożliwią szybkie podgrzanie samego mleka.

 • Łatwa konserwacja

Aby ekspres niezawodnie posłużył przez lata, musi być właściwie konserwowany, a dla pełnego komfortu użytkowania najlepiej, jeśli ten proces przebiega automatycznie. W przypadku ekspresów ciśnieniowych Miele, dzięki technologii ComfortClean, większość wyjmowanych elementów można wygodnie myć w zmywarce, przewody na mleko są płukane automatycznie, a urządzenie samo informuje o potrzebie odkamieniania, wyświetlając odpowiedni komunikat.

Sprawdź, jak zadbać o prawidłową konserwację ekspresów Miele.

 • Energooszczędność

Energooszczędność jest obecnie jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru wszelkich sprzętów do domu. W trosce o środowisko naturalne i domowy budżet, warto zwrócić uwagę czy ekspres posiada funkcję ECO.

 • Dodatkowe funkcje

Faktem jest, że żaden ekspres nie oferuje tylu funkcji, co automatyczny. Od personalizacji i zapisania ulubionej kawy, zaparzenia dwóch filiżanek jednocześnie, kilku pojemników na kawę i możliwości wykorzystania także tej mielonej, aż po łączność z urządzeniem i dostęp do aplikacji mobilnej za pomocą telefonu. Wybierając ekspres dopasuj jego funkcje do własnych potrzeb i preferencji, żeby cieszyć się nie tylko doskonałym smakiem aromatycznej kawy, ale też samym jej przygotowaniem.

Ekspres automatyczny a ekspres na kapsułki, kolbowy lub kawiarka

Ze względu na możliwości, parametry techniczne oraz mnogość funkcji i kaw, które możemy w nim zaparzyć, ekspres automatyczny zostawia w tyle kolbowe odpowiedniki, urządzenia na kapsułki czy kawiarki. Żadne z nich nie dorówna wszechstronności ekspresów ciśnieniowych, komfortowi ich użytkowania i czyszczenia oraz nie zapewni tak bogatego menu kawowych kreacji.

Ponieważ zakup tak wyspecjalizowanego urządzenia wiąże się z większym wydatkiem, warto dobrze przemyśleć jego wybór, kierując się powyższymi wskazówkami i zainwestować w urządzenie doświadczonej i uznanej na rynku marki. Wtedy zyskamy pewność, że nasz ekspres niezawodnie posłuży przez lata oraz pozwoli rozkoszować się na co dzień perfekcyjną kawą, jak z najlepszych kawiarni.