Przejdź do
Odkurzanie to jeden z tych nielubianych obowiązków domowych. Wybierając odkurzacz automatyczny, możesz skreślić to zadanie z listy zadań do wykonania. Robot odkurzający to niezawodny pomocnik do utrzymania czystości w domu. Wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości przy zakupie odkurzacza samojeżdżącego. Podpowiadamy, jaki robot sprzątający wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania.

Dlaczego odkurzacz automatyczny?

Automatyczne odkurzacze to urządzenia, które bardzo szybko przestały być nowinką technologiczną i stały się realnymi pomocnikami w porządkach domowych. Ich popularność jest tak duża, że w wielu domach zastępują odkurzacze tradycyjne. Nic w tym dziwnego. Odkurzacze roboty posiadają mnóstwo zalet.

Największą zaletą odkurzacza-robota jest automatyczna praca bez nadzoru. Oznacza to, że samodzielnie zajmuje się sprzątaniem, nawet podczas naszej nieobecności w domu. Możemy przez to zaoszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku, szczególnie że obsługa takiego urządzenia jest niezwykle prosta. Dodatkowo pracę automatycznego odkurzacza (wybrane modele) możemy kontrolować i zaplanować za pomocą aplikacji w smartfonie. Czy może być jeszcze prościej?

Istotnym atutem odkurzacza samosprzątającego jest też zasilanie akumulatorowe. Dzięki temu urządzenie jest mobilne i może dotrzeć do każdego zakamarka w nawet największym domu. Akumulator eliminuje problem z podłączaniem przewodu, który ogranicza zasięg pracy i często się plącze. Najlepsze roboty sprzątające zapewniają długi czas pracy i wyposażone są w czujniki monitorujące stan baterii. W przypadku niskiego poziomu automatycznie kierują się do stacji dokującej.

Trzeba również wspomnieć o kompaktowych rozmiarach odkurzaczy bezobsługowych. To zaleta, która przynosi co najmniej dwie korzyści. Mały odkurzacz sprzątający odkurzy pod meblami i dotrze w każdy zakątek. Przed zakupem warto jednak sprawdzić jego wymiary. Wysokość niektórych modeli może być zbyt duża, aby robot mógł dotrzeć pod wyposażenie w mieszkaniu lub domu. Odkurzacz nie zajmuje też wiele miejsca podczas przechowywania.

Warto także dodać, że najlepsze odkurzacze roboty wyróżniają się wysoką skutecznością czyszczenia. Są przy tym bezpieczne dla podłóg i mebli oraz cechują się niewielkim poborem energii elektrycznej. Odkurzacz automatyczny to niezawodna pomoc w codziennych obowiązkach.

Jak działa odkurzacz, który sam odkurza?

Zasada działania odkurzaczy automatycznych opiera się na zaawansowanej technologii i różnych czujnikach. Zobaczmy, jak inteligentna praca robotów do sprzątania wygląda w praktyce.

Skąd robot do sprzątania wie, gdzie odkurzać?

Odkurzacz autonomiczny wyposażony jest w elektronikę i oprogramowanie, a najlepsze modele posiadają także kamery. Dzięki temu jest w stanie samodzielnie poruszać się po pomieszczeniach. Automatycznie skanuje oraz mapuje wnętrza i wyznacza trasę, którą będzie pokonywać podczas sprzątania. Ponadto pracę inteligentnego odkurzacza można zaplanować za pomocą aplikacji, np. wyznaczając obszary niedostępne dla robota lub miejsca wymagające dokładniejszego sprzątania niż pozostałe. Można także stosować wirtualne bariery ograniczające dostęp do danej powierzchni.

Czy automatyczny odkurzacz wymaga pilnowania?

Znakiem rozpoznawczym robotów sprzątających jest autonomiczna praca, co oznacza, że urządzenie nie wymaga nadzoru. Dzięki inteligentnej pracy i systemowi nawigacji nie omija żadnych zakamarków i dokładnie usuwa brud z powierzchni. W każdej chwili można także kontrolować proces sprzątania w aplikacji na mapie, którą stworzył robot. Poza tym odkurzacz można wysłać w określone miejsca i do konkretnych pomieszczeń.

Czy odkurzacz samosprzątający spada ze schodów?

Robot odkurzający wyposażony w najnowsze technologie nie spadnie ze schodów. Jednym z systemów nawigacji robotów samojezdnych jest monitorowanie pomieszczenia za pomocą kamery. Poza tym może być wyposażony w czujnik uskoku (klifowy), który mapuje pomieszczenie, mierząc zmiany w wysokości podłoża. Ponadto zabezpieczeniem przed upadkiem ze schodów może być wirtualna ściana (fizyczne akcesorium lub wirtualna funkcja w aplikacji mobilnej). Pozwala bowiem na wybiórcze ograniczanie przestrzeni sprzątanej przez robota samojezdnego, np. przy linii schodów.

Czy obija, uszkadza meble?

Czujniki i kamery podczas pracy robota do sprzątania stale mierzą odległości do przedmiotów znajdujących się w jego otoczeniu. Dzięki temu odkurzacz rozpoznaje i omija przeszkody. Nawet jeżeli uderzy w mebel, nie uszkodzi go, ponieważ siła jest niewielka. Taką funkcjonalność posiadają jednak tylko najlepsze roboty sprzątające.

Czy dociera do trudno dostępnych zakamarków?

Odkurzacze automatyczne cechują się wysoką skutecznością zbierania zabrudzeń w całym domu czy mieszkaniu, w tym także w trudno dostępnych miejscach. Niewielkie rozmiary i wysokość sprawiają, że roboty docierają w każdy zakamarek. Sprawnie odkurzają pod meblami, bez potrzeby ich przestawiania. Pomocne podczas sprzątania wklęsłych kątów czy wzdłuż linii ściany są szczotki boczne (w zależności od modelu 1 lub 2). Wymiatają zanieczyszczenia pod szczotkę główną z włosiem lub z włosiem i gumowymi listwami, które następnie trafiają do szczelnego pojemnika.

Poza tym roboty sprzątające doskonale radzą sobie ze zmianą wysokości nawierzchni. Odkurzacze automatyczne przejeżdżają przez dywany oraz niewielkie progi, aby dotrzeć do każdego zakątka w domu. Niektóre modele wyposażone są w specjalne czujniki wykrywające rodzaj podłogi. Oznacza to, że na dywanie zaczynają pracować z większą mocą i jeszcze skuteczniej czyszczą powierzchnię.

Czy odkurzacz automatyczny jest dobry do dywanów?

Najlepsze odkurzacze automatyczne świetnie radzą sobie ze sprzątaniem różnych powierzchni, w tym dywanów o różnej długości włosia oraz miękkich wykładzin. Renomowani producenci dołączają do zestawu różne rodzaje szczotek bocznych, które przeznaczone są do danego podłoża.

Czy odkurzacz bezobsługowy sprawdzi się w domu ze zwierzętami?

Odkurzacz samojeżdżący to doskonały pomocnik w domu ze zwierzętami. Doskonale radzi sobie z usuwaniem sierści. Robot jest także bezpieczny dla zwierząt. Początkowo może co prawda budzić ich niepokój, przy czym jest to kwestia indywidualna, ale czworonogi zwykle szybko oswajają się z nowym ,,domownikiem”.

Czy nie rysują drewnianych podłóg?

Roboty do odkurzania nie rysują podłóg. Są tak skonstruowane, aby w żadnym stopniu nie uszkodzić czyszczonej powierzchni. Oczywiście, aby mieć pewność, że robot samosprzątający jest bezpieczny dla podłogi, warto wybrać model wysokiej jakości.

Jak często trzeba ładować i opróżniać robota odkurzającego?

Odkurzacze automatyczne wyróżniają się samodzielną pracą, co oznacza, że nie tylko same odkurzają, ale także się ładują. Dotyczy to jednak tylko wysokiej klasy robotów, które posiadają sensory monitorujące stan naładowania baterii. W razie konieczności odkurzacz wraca do stacji ładującej, a następnie kontynuuje sprzątanie. Dostępne są także modele, które po rozładowaniu wymagają ręcznego podłączenia do stacji dokującej przez użytkownika.

Roboty sprzątające cechują się niewielkimi rozmiarami, a co za tym idzie, posiadają zbiornik na zanieczyszczenia o ograniczonej pojemności. Chociaż dobre modele mają dość duże zbiorniki. W zależności od wielkości odkurzanej powierzchni i częstotliwości sprzątania warto pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika po każdym użyciu lub w miarę potrzeb. Odkurzacze samosprzątające wyposażone są najczęściej w kontrolki informujące o stopniu zapełnienia zbiornika. W modelach z funkcją sterowania przez aplikację użytkownik dostaje powiadomienie o konieczności opróżnienia pojemnika.

Czy mam kontrolę nad odkurzaczem inteligentnym?

Roboty sprzątające to w zasadzie bezobsługowe urządzenia, którymi praktycznie nie trzeba zarządzać, aby wykonywały swoje zadania. W zależności od modelu sterować można za pomocą przycisków na obudowie odkurzacza, pilota, aplikacji, a nawet głosowo.

Najczęściej narzędziem służącym do kontroli pracy tzw. odkurzacza okrągłego jest dedykowana aplikacja, która daje wiele możliwości. Pozwala zaplanować dokładny harmonogram sprzątania z uwzględnieniem dni i godzin oraz wybrać tryb pracy. Umożliwia nawet oznaczenie miejsc i pomieszczeń, które odkurzacz-robot ma posprzątać, a które pominąć. Poza tym w aplikacji sprawdzimy podgląd mapy pomieszczenia wygenerowanej przez urządzenie, na której widać posprzątane już obszary.

Czym się kierować przy wyborze odkurzacza automatycznego?

Duża popularność robotów odkurzających sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej tych urządzeń. Aby wybrać model dopasowany do zastosowania i naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. Istotne są takie aspekty, jak:

 • moc silnika – odkurzacze automatyczne ze względu na specyficzną konstrukcję (zanieczyszczenia zasysane są bezpośrednio nad sprzątaną powierzchnią i od razu trafiają do pojemnika, przez co nie ma straty mocy) oraz specjalny system szczotek cechują się dość niską mocą
 • wydajność powierzchniowa
 • funkcja mapowania – niektóre modele poruszają się w sposób chaotyczny, roboty z funkcją mapowania mają o wiele większą skuteczność sprzątania
 • rodzaj czujników i sensorów – w zależności od modelu mogą to być sensory wykrywania brudu, przeszkód, uskoku oraz chroniące przed zderzeniem z przeszkodą, poza tym większość modeli ma specjalny czujnik działający na podczerwień, który po skończonej pracy lub na czas doładowania, kieruje robota do stacji dokującej,
 • wymiary – chodzi głównie o średnicę i wysokość, które powinny być dopasowane do danego mieszkania, aby robot bez trudu zmieścił się pod meblami i dotarł w każde miejsce
 • czas pracy na jednym ładowaniu
 • czas pełnego ładowania – w zależności od modelu akumulator może się ładować od 1,5 godziny do 5 godzin
 • możliwość zarządzania przez aplikację – wpływa to na łatwość obsługi i możliwość obsługi robota z każdego miejsca, nawet podczas nieobecności w domu
 • poziom hałasu – większość producentów zakłada, że roboty będą pracować podczas nieobecności mieszkańców, przez co pracują dość głośno, chociaż wysokiej jakości modele posiadają tryb cichej pracy
 • pojemność zbiornika na śmieci
 • system filtracji – niektóre modele wyposażone są w efektywne filtry zatrzymujące większość zanieczyszczeń

dostępność dodatkowych akcesoriów i wymiennych części eksploatacyjnych, np. szczotki, filtry, akumulatory – zakup przypadkowego robota może okazać się niepraktyczny z uwagi na brak części zamiennych.

Jaki odkurzacz automatyczny Miele wybrać?

Marka Miele oferuje trzecią generację odkurzaczy automatycznych Scout RX. Wśród asortymentu znajdziemy różne modele, w tym także robota o wydłużonym czasie pracy oraz zapewniającego transmisję na żywo, tego co się dzieje w domu.

Dobry robot sprzątający

Nowy odkurzacz automatyczny Miele Scout RX3 oferuje wysoką moc ssania i wydajność czyszczenia na najwyższym poziomie. Wyposażony jest w efektywny system ssania dostosowany do każdego rodzaju podłogi. Tworzą go wałek szczotkowy, który dokładnie zbiera brud, 2 pary wysuwanych, 20-ramiennych szczotek bocznych, otwór zasysający brud oraz innowacyjny silnik bezszczotkowy o mocy 30 W.

Scout RX3 może pracować w 4 różnych trybach sprzątających (Auto, Turbo, Silent, Base), a dzięki mocnemu napędowi i antypoślizgowym kołom, bez trudu pokonuje nawierzchnie o wysokości do 17 mm. Wysokość odkurzacza to jedynie 8,5 cm, przez co z łatwością dostaje się pod niskie meble i dociera do trudno dostępnych miejsc.

Robot odkurzający wyposażony jest w system 3D Smart Navigation z czujnikami, kamerami oraz specjalnym oprogramowaniem. Przemieszczając się po domu, tworzy wirtualną mapę pomieszczenia. Dzięki temu odnajduje idealną trasę, która zapewnia maksymalnie wydajne i dokładne sprzątanie. Poza tym Miele RX3 posiada 7 czujników optycznych, które chronią przed uszkodzeniem mebli i innych przedmiotów. Nawet jeżeli uderzy w przeszkodę, to siła jest minimalna (wynosi 100 g).

Olbrzymią zaletą odkurzacza automatycznego Scout  RX3 jest aplikacja Miele Scout, która oferuje wiele funkcji. Umożliwia m.in. zaplanowanie harmonogramu pracy czy wybór obszarów, które mają zostać posprzątane oraz tych, które robot ma omijać. Aplikacja daje także dostęp do stworzonej przez odkurzacz mapy oraz podglądu postępów sprzątania.

Robot odkurzający wyposażony jest w akumulator litowo-jonowy, który zapewnia wyjątkowo długi czas pracy (w zależności od modelu to 60 lub 120 minut). W przypadku niskiego poziomu stanu baterii Miele Scout RX3 automatycznie wraca do stacji ładującej, po czym kontynuuje czyszczenie od miejsca, w którym zostało przerwane. Warto też dodać, że po skończonym sprzątaniu pojemnik na zanieczyszczenia opróżnia się łatwo i szybko, bez kontaktu z brudem. Skuteczna filtracja z filtrem AirClean Plus gwarantuje ponadto czyste powietrze w domu.

Robot sprzątający o wydłużonym czasie pracy

Odkurzacz samosprzątający Miele Scout RX3 Runner i Home Vision HD to modele o takich samych funkcjach i parametrach pracy jak robot Scout RX3. Wyposażony jest jednak w akumulator o większej pojemności, przez co czas jego pracy wynosi aż 120 min. Za tym idzie także większa wydajność powierzchniowa – 120 m². Wydłużony jest przy tym czas ładowania, które trwa 237 min.

Najlepszy robot sprzątający Miele – z transmisją obrazu na żywo

Najlepszy robot sprzątający w ofercie Miele to Scout RX3 Home Vision HD. Od wyżej opisanych różni się posiadaniem funkcji Home Vision HD. Wyposażony jest w 2 kamery umieszczone z przodu, za których pośrednictwem, można w każdej chwili obserwować proces sprzątania w czasie rzeczywistym. Będąc poza domem, mamy dostęp do transmisji na żywo w najwyższej jakości, dzięki czemu możemy też sprawdzić, co się dzieje w mieszkaniu. Przyciski strzałek umożliwiają wygodną nawigację. Dla maksymalnego bezpieczeństwa obraz na żywo jest zaszyfrowany i nie jest nigdzie przechowywany.

Który wybrać?

Nowe odkurzacze automatyczne Miele gwarantują doskonałe rezultaty sprzątania, nawet w dużym domu. Wyróżniają się też eleganckim designem. Dostępne są w kolorach różowego złota, brązu i czerni.

Wybór konkretnego modelu zależy od naszych oczekiwań. Wszystkie roboty wyposażone są w podobne funkcje. Robot Scout RX3 Home Vision HD posiada przy tym wbudowane kamery umożliwiające podgląd na żywo. Poza tym podobnie jak RX3 Runner pracuje przez 2 godziny.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem urządzenia Miele zapraszamy do Miele Experience Center w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Nasi doradcy pomogą w wyborze właściwego rozwiązania. Czekamy na Ciebie w dwóch lokalizacjach w Warszawie, w Gdańsku, w Katowicach i w Poznaniu