Przejdź do

Porcja dla 6-8 osób | Czas przygotowania: 25 minut |Wykorzystane urządzenia: DGC lub piekarnik, płyta indukcyjna

Kuchnia włoska charakteryzuje się prostotą i zamiłowaniem do najlepszej jakości produktów. Jednym z pomysłów na smaczny oraz sycący posiłek jest frittata – danie na bazie jajek z patelni. Poznaj przepis na pyszną frittatę ze szpinakiem, szparagami i wędzonym twarogiem.

Pyszne danie jajeczne z patelni – frittata

Frittata to danie popularne we Włoszech, ale spotkać można je również w Hiszpanii. Tu nazywane jest jednak tortillą, chociaż często te dwie nazwy są ze sobą mylone. Frittatę przygotowuje się na bazie masy jajecznej, którą zapieka się z ulubionymi dodatkami. Największą popularnością cieszą się warzywa, szynka i ser. Co ciekawe, danie to jest zarazem lekkie i sycące, a wyglądem przypomina dobrze znany omlet.

Co dodać do frittaty? Świetnym połączeniem jest zestawienie delikatnego szpinaku z czosnkiem oraz twarogu wędzonego. Ten składnik podbije smak i nada posiłkowi ciekawego wyrazu. Dobrze znanym zestawieniem są także szparagi z jajkiem. Wykorzystanie tych kilku produktów pozwoli stworzyć absolutnie wyjątkową fuzję smaków.

Frittata – przepis ze szpinakiem, szparagami i wędzonym twarogiem

Niezbędnym elementem do przyrządzenia frittaty są oczywiście jajka. Jakie jeszcze składniki należy przygotować?

Frittata ze szpinakiem – lista składników (porcja na 6-8 osób):

  • pęczek zielonych szparagów
  • 8 jajek L lub XL
  • 2 łyżki śmietanki kremówki 30%
  • 1 łyżeczka masła klarowanego
  • 1 mała cebula dymka oraz szczypiorek
  • 2 ząbki czosnku
  • garść liści szpinaku
  • 2 łyżki suszonego pomidora z oleju drobno pokrojonego
  • około 50-80 g wędzonego sera twarogowego
  • dwie gałązki rozmarynu

Pamiętaj jednak, aby zadbać o żeliwną patelnię bez plastikowych elementów. Dlaczego? Ostatnim etapem przygotowania frittaty jest włożenie jej do piekarnika.

Zacznij od masy jajecznej

Na patelnię wlej dwie łyżki oleju do smażenia, dodaj obraną oraz drobno posiekaną cebulę. Po ok. 3 minutach smażenia dodaj szczypiorek, a chwilę później wrzuć dwa ząbki czosnku pokrojone w plasterki. Całość zamieszaj i smaż dwie minuty.

Po tym czasie na patelnię wyłóż również szpinak oraz pokrojone suszone pomidory. Wszystkie składniki zamieszaj drewnianą łyżką, po dwóch minutach szpinak powinien zmięknąć. Zawartość patelni przełóż do szklanej miski, a patelnię wytrzyj do sucha i odstaw.

Do miski z delikatnie przestudzoną cebulą, czosnkiem, szpinakiem i pomidorami wbij 8 jajek. Do masy jajecznej wlej też 2 łyżki pełnotłustej śmietanki kremówki i wsyp 1/3 płaskiej łyżeczki soli. Bardzo dokładnie rozmieszaj jajka na jednolity płyn, możesz to zrobić przy pomocy rózgi. W piekarniku ustaw 180°C z opcją pieczenia góra/dół i przygotuj zielone szparagi.

Jak przygotować szparagi?

Odłam zdrewniałe końcówki szparagów (same ułamią się we właściwym miejscu). Odetnij szczyty szparagów ok. 4-5 cm od czubka, a pozostałe części pokrój na 1 cm kawałki. Ugotuj je na parze w 100°C lub we wrzącej wodzie około 1 minuty. Następnie szybko zahartuj je w lodowatej wodzie – możesz włożyć do niej kostki lodu. Taki zabieg pozwoli zachować chrupkość oraz piękny, zielony kolor szparagów.

Pierwszy etap – frittata z patelni

Jak przygotować frittatę ze szpinakiem, szparagami i wędzonym twarogiem? Na tę samą patelnię wyłóż łyżeczkę masła klarowanego. Ustaw średnią moc palnika i dobrze rozprowadź tłuszcz po całej powierzchni patelni. Poczekaj chwilę, aż patelnia jeszcze się dobrze nagrzeje i wylej na nią płyn jajeczny z warzywami. Nie mieszaj zawartości patelni. Zmniejsz moc palnika i tak delikatnie smaż frittatę przez pięć minut, aż od spodu zacznie się lekko ścinać, po czym zdejmij ją z palnika.

Drugi etap – frittata z piekarnika

Na jeszcze nieścięte od góry jajko rozłóż kawałki sera twarogowego oraz delikatnie obgotowane zielone szparagi. Całość oprósz mielonym pieprzem, a na wierzchu umieść listki świeżego rozmarynu.

Patelnię z frittatą przenieś na środkową półkę piekarnika nagrzanego do 180°C w ustawieniu Termonawiew. Frittata potrzebuje około 5-8 minut (lub dłużej), aby się dopiec. Po tym czasie możesz od razu wyjąć ją z piekarnika i podawać.

Frittata najlepiej smakuje, gdy jest jeszcze gorąca. Podawaj ją z dodatkiem grillowanego chlebka ciabattą, który dopełni całości.

Autor: Marek Michalak