porcja dla 4 osób ǀ czas przygotowania: ok. 70 min. ǀ wykorzystane urządzenia: DGC, płyta grzewcza
Kulajda to tradycyjna czeska zupa, która jest popularna również w niektórych regionach Polski i Słowacji. Wyróżnia ją aksamitna, gęsta konsystencja, charakterystyczny kwaśny posmak (uzyskany przez dodatek octu lub zakwasu) i aromat grzybów (najczęściej borowików). To właśnie przyrządzony z nich bulion jest podstawą klasycznego przepisu. Szef kuchni Miele postanowił urozmaicić tradycyjny przepis ziemniakami, które nadadzą odpowiedniej konsystencji oraz jajkiem poche. Sprawdź, jak zrobić czeską zupę grzybową z ziemniakami i jajkiem w koszulce.
Do przyrządzenia czeskiej zupy kulajdy potrzebne będą następujące składniki:
Przygotowywanie kulajdy zacznij od namoczenia grzybów. Przełóż je do miski, zalej wodą i pozostaw na godzinę. Następnie włóż ziemniaki do metalowego perforowanego pojemnika i ugotuj w DGC (w temperaturze 95°C), aż będą miękkie, ale nadal zwarte (ok. 22 minuty).
W międzyczasie w wysokim rondlu rozpuść masło, dodaj kminek, odczekaj chwilę, a następnie dołóż drobno posiekaną cebulę. Smaż do momentu uzyskania złotego koloru. Wlej płyn z namoczonych grzybów, dodaj ziele angielskie, pieprz, listek laurowy i szczyptę soli. Gotuj ok. 20 min.
Grzyby podsmaż na oleju na patelni przez 3-4 minuty, następnie dodaj ugotowane ziemniaki. Przy pomocy sitka wyciągnij z rondla cebulę i przyprawy. Kawałki cebuli możesz przepuścić przez sito z powrotem do rondla. Przyprawy nie będą już potrzebne. Dodaj śmietanę i cukier, a następnie gotuj, aż substancja zmieni się w delikatną kremową zupę.
Ostatnim krokiem będzie zrobienie jajka w koszulce (poche). Zagotuj wodę z octem i szczyptą soli. Przy pomocy łyżki zrób w wodzie wir i ostrożnie wbij do niego jajko. Gotuj przez 2-3 minuty, przez cały czas delikatnie poruszając jajkiem, tak, by zachowało zwartą konstrukcję. Gdy białko się zetnie, wyjmij jajko przy pomocy łyżki cedzakowej. Trzymaj w cieple do momentu podania.
Przed nałożeniem do zupy dodaj drobno posiekany koperek. Skosztuj i dopraw solą, pieprzem i kroplą octu. Zupę rozlej do talerzy, włóż ziemniaki i grzyby z patelni, udekoruj ugotowanym jajkiem i odrobiną świeżego koperku.
PORADA: Dla uzyskania bardziej zdecydowanego smaku możesz na samym końcu dodać konfiturę z żurawiny.
Autor przepisu: Michal Daněk