Przejdź do

Oszczędzanie prądu i wody to nie moda, ale konieczność. Skorzysta na tym nie tylko twój domowy budżet, ale też środowisko. Warto wiedzieć, że zasoby, z których korzystamy, nie są odnawialne i mogą się skończyć. Znaczna eksploatacja wpływa też negatywnie na klimat. Sprawdź, co możesz zrobić, aby obniżyć rachunki i żyć ekologicznie? Podpowiadamy, jak pomoże ci w tym urządzenie AGD najnowszej generacji.

Dlaczego warto oszczędzać wodę i prąd?

Temat oszczędzania zasobów naturalnych, takich jak woda i prąd, elektryzuje cały świat. Chodzi nie tylko o kwestie ekonomiczne: im większy popyt, tym ceny rosną, a wraz z nimi nasze rachunki. Nierozsądne korzystanie z urządzeń elektrycznych oraz marnowanie wody realnie przekłada się na domowe budżety.

Istotną kwestią jest również ekologia: na co dzień być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że woda i prąd to zasoby nieodnawialne, które mogą się po prostu wyczerpać. Jeśli każdy z nas nie wprowadzi odpowiedzialnych nawyków, może się okazać, że już w niedalekiej przyszłości, będziemy mieć problem z dostawami prądu oraz ilością wody. Te niedobory już dotykają niektóre regiony na świecie, a sytuacja z roku na rok się pogarsza. Poszukiwanie nowych źródeł zasobów i ekspansywne życie ludzi ma również wpływ na zmiany klimatyczne: topnienie lodowców, podwyższenie temperatur, nieodwracalne zmiany ekosystemu.

Sposoby na bardziej ekologiczny dom

Jeśli więc chcemy czuć się bezpiecznie i zadbać o dobrobyt kolejnych pokoleń, musimy działać wspólnie, m.in. oszczędzając wodę i prąd na co dzień. Pomóc w tym mogą zmiana nawyków oraz nowoczesne technologie.

Szczelność źródeł wody

Sieć kanalizacyjna, wszelkiego rodzaju podłączenia i źródła wody wymagają regularnych kontroli szczelności. Jeśli zadbasz o utrzymanie ich w dobrym stanie, nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale też zasoby wody, którą tracisz, kiedy instalacje w twoim domu przeciekają. Nie warto marnować wody i pieniędzy na cieknący kran. Lepiej postawić na rutynowe kontrole oraz wysokiej jakości krany i podłączenia, które posłużą przez długi czas i będą miały odpowiednie zabezpieczenia względem szczelności.

Czujniki sterujące dopływ wody i baterie bezdotykowe

Dla jeszcze lepszej kontroli przepływu wody w jej źródłach i instalacjach warto postawić na nowoczesne rozwiązania w postaci czujników sterujących dopływ wody, baterie bezdotykowe regulujące jej przepływ (wyłączają się automatycznie, kiedy jej nie potrzebujemy, np. namydlamy ręce lub myjemy zęby) czy ekologiczne programy w urządzeniach AGD. W dzisiejszych czasach nie musimy samodzielnie zmagać się z utrzymaniem konsekwencji w ekonawykach, bo pomagają nam w tym oszczędne sprzęty.

Programy ekologiczne w urządzeniach

Jakie systemy i technologie mogą pomóc nam w codziennych obowiązkach i dodatkowo oszczędzaniu zasobów nieodnawialnych? Można znaleźć je w każdego typu urządzeniach AGD nowej generacji, które odznaczają się wysoką efektywnością energetyczną oraz usprawnieniami pozwalającymi na wykorzystywanie tylko niewielkiej, niezbędnej ilości wody.

  • Automatyka wagowa

Nowoczesne pralki Miele są wyposażone w system automatyki wagowej, dzięki której ilość wody i prądu dobierana jest do wagi załadunku. Jeśli wiec robisz tylko małe, szybkie pranie, woda i energia się nie zmarnują. Zostanie zużyte tylko tyle, ile jest potrzebne. Podobną funkcję można znaleźć w zmywarkach Miele. Możesz zmywać nawet małe ilości naczyń. Urządzenie w każdym programie mierzy ich ilość i dostosowuje odpowiednie parametry, aby było efektywnie i ekologicznie.

  • Technologia EcoPower w zmywarkach

W zmywarkach Miele z technologią EcoPower (inteligentny dopływ, dodatkowa izolacja i nowy system filtrowania) zużycie wody w programie ECO zostało obniżone do 8,9 litra. Co za tym idzie, zmniejszony został też pobór energii.

  • Zmywarki na świeżą wodę

Warto zaznaczyć, że zmywarki Miele zmywają tylko świeżą wodą (w programie Automatic zużycie nie przekracza 6 l, czyli mniej niż jeden pełen zlew wody!). W urządzeniach tych gigantycznie spadł też pobór energii – w trybie ECO zużycie prądu wynosi tylko 0,83 kWh .

  • Przyłącze ciepłej wody

Wszystkie zmywarki Miele mogą ponadto zostać podłączone do przyłącza ciepłej wody (o temperaturze do 60°C). Dzięki temu w trybie „Delikatny” pozwalają ograniczyć zużycie prądu nawet o połowę(!), a czas pracy urządzenia o 10%. Przy korzystaniu z programu ECO, zużycie energii spada do 0,45 kWh.

  • Drugie przyłącze wody w pralkach

Niektóre modele pralek Miele również mogą zostać podłączone do drugiego przyłącza wody. Dlaczego to jest eko? Przyłącze wody ciepłej pozwala na oszczędności sięgające nawet 65% energii elektrycznej (gdy woda podgrzewana jest z wykorzystaniem ekologicznych urządzeń, np. przez kolektory słoneczne). Ale można tu też wykorzystywać wodę ze studni albo deszczówkę, zamiast sięgać po zasoby wody pitnej. To spora ulga i dla portfela, i dla środowiska.

  • EcoSpeed

Ekologiczne rozwiązania Miele zastosowało również w swoich suszarkach do ubrań. Korzystnie działa nie tylko układ z pompą ciepła, który suszy w niższych temperaturach i wykorzystuje całą pozyskaną energię, w konsekwencji pobierając jej mniej. Dzięki technologii EcoSpeed, która pozwala na obniżenie czasu suszenia przy pełnym załadunku nawet do 20 minut, wykorzystuje się mniej energii. Pranie jest suche w krótszym czasie, a rachunki za prąd mniejsze.

  • EcoDry

Suszarki do ubrań wspiera także technologia EcoDry z opatentowanymi systemami filtrów Miele z bezobsługowym wymiennikiem ciepła. Dzięki temu nic nie zostanie zapchane przez kłaczki z suszącego się prania. Urządzenie jest przez cały czas tak samo sprawne i wydajne. Przez całą swoją żywotność gwarantuje stały niski pobór energii oraz krótki, bezawaryjny czas pracy.

  • Efektywność energetyczna

Szczególnie istotne jest wybieranie sprzętów AGD o najwyższej klasie efektywności energetycznej. W zależności od typu urządzenia skala zakłada oznaczenia od A do G (nowa nomenklatura obowiązująca od marca 2021 roku) lub od A++ do D (stare oznaczenia, które jeszcze obowiązują np. przy suszarkach do ubrań). Urządzenia Miele zostały tak zaprojektowane, aby przewyższały normy dla najwyższych klas efektywności energetycznej nawet o 10%. Wiele modeli pralek Miele już teraz zalicza się do klasy A, która w założeniu miała być przeznaczona dla urządzeń przyszłości.

  • EcoFeedback

Trudno ci ocenić, ile właściwie wody i prądu zużywają na co dzień urządzenia w twoim domu? Pomoże ci technologia EcoFeedback. Na wyświetlaczach sprzętów AGD Miele pojawiają się informacje na temat wykorzystania zasobów podczas pracy, np. wybranego programu suszenia czy prania. Dzięki temu masz ciągłą kontrolę nad wydatkami oraz efektywnością swoich urządzeń.

Inne oszczędne funkcje w nowoczesnych urządzeniach AGD

Warto wybierać sprzęty od marek, które za cel postawiły sobie działania na rzecz zmniejszenia wykorzystania energii i wody. Konstruktorzy Mile od lat pracują nad tym, aby przewyższać oczekiwania i istniejące normy, dlatego sprzęty AGD mają klasę A lub A++, a nawet je przekraczają. Co jeszcze wpływa na tak dobre parametry?

  • Pompa ciepła w suszarkach do ubrań

Suszarki do ubrań Miele oparte są na działaniu pompy ciepła, co pozwala na zmniejszenie zużycia prądu nawet o 60% oraz obniżenie temperatury w urządzeniach nowej generacji T1.

  • Silnik ProfiEco w pralkach

Stawiając na to, co najlepsze, Miele postawiło na wydajny, ekonomiczny i cichy napęd falownikowy w pralkach. Silnik sterowany jest elektronicznie – nie wymaga szczotek węglowych, więc nie ulega zużyciu. A to oznacza długą, wydajną pracę urządzenia przez wiele lat.

  • Silnik ECO w wentylatorach kuchennych

Mniejsze urządzenia również mogą liczyć na systemy ekologiczne. W wentylatorach kuchennych zamontowano silnik ECO, które w porównaniu do standardowych pracują oszczędniej nawet o 70%. Ponadto są ciche i wydajne.

Wyłączaj sprzęty, kiedy z nich nie korzystasz

Nawet jeśli wyposażysz swój dom w nowoczesne, energooszczędne urządzenia, musisz pamiętać o ich prawidłowym użytkowaniu i ekonawykach. Ważne, aby wyłączać je, kiedy ich nie używamy. Najlepiej wyjąć wtyczkę lub kupić listwy z wyłącznikiem. Nie pozostawiaj też urządzeń w trybie czuwania. Powiadomi cię o tym zapalona dioda. Nie zapomnij też wyłączyć sprzętów biurowych, kiedy wychodzisz z pracy, zaczyna się weekend lub przerwa świąteczna.

Inne sposoby na oszczędzanie wody i prądu

Wodę możesz oszczędzać nie tylko wybierając energooszczędną zmywarkę zużywającą mniej zasobów, ale też rezygnując z ciągłych kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Dobrze też wyłączać dopływ wody, kiedy jej nie potrzebujesz, np. podczas namydlania dłoni i ciała, mycia zębów, nakładania kosmetyków, golenia. Eksperci zalecają również zbieranie deszczówki w zbiornikach retencyjnych przy domach. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, również możesz zbierać wodę, a następnie wykorzystywać ją do podlewania roślin.

Pamiętaj też o zużyciu, które nie jest widoczne na co dzień, a do którego przyczynia się każdy z nas podczas robienia zakupów. Popyt zwiększa produkcję, a ona wymaga dużej ilości zasobów naturalnych. Nie kupuj więc na zapas i wtedy, kiedy naprawdę czegoś nie potrzebujesz. Dotyczy to zarówno ubrań, jak i produktów spożywczych.