Planeta wysyła nam coraz więcej sygnałów o tym, że potrzebuje z naszej strony dużo zdrowego rozsądku, przemyślanych decyzji zakupowych i rozwiązań, które pozwalają zmniejszać zużycie jej zasobów w różnych dziedzinach życia. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń AGD, szczególnie tych, które w wielu domach pracują nawet kilka razu w tygodniu. Sprawdź, jak wygląda kwestia zużycia wody w przypadku pralek i poznaj rozwiązania, dzięki którym będziesz korzystać z tego urządzenia bardziej eko.
Ilość wody koniecznej do przeprowadzenia pełnego cyklu prania ciekawi użytkowników pralek głównie z dwóch powodów. Pierwszym jest aspekt ekonomiczny: chcą znać tę wartość, by móc oszacować potencjalne zużycie wody w skali miesiąca lub roku i przewidzieć, czy gospodarstwo domowe może być bardziej ekologiczne.
Drugi wątek jest związany z ekologią. Najnowsze badania wprost mówią o tym, że ogólnoświatowe zasoby wody kurczą się bardzo szybko i jako ludzkość stoimy przed realnym zagrożeniem jej ogromnego deficytu. Dlatego oszczędzanie wody jest tak ważne. Osoby, którym leży na sercu los planety, chcą wybierać takie rozwiązania, które w możliwie najmniejszym stopniu wpływają na jej kondycję i minimalizują zużycie zasobów.
Na szczęście na rynku jest coraz więcej urządzeń pozwalających zarówno monitorować, jak i minimalizować zużycie wody. Pralki Miele są wyposażone w funkcję EcoFeedback, która pozwala w trakcie prania podejrzeć bieżący pobór wody i prądu, a po zakończeniu cyklu wyświetla dokładne dane. Przed rozpoczęciem prania możemy też zobaczyć symulację zużycia wody w planowanym przez nas programie.
Najprościej jest to sprawdzić ten parametr na karcie produktu. Podawane przez producentów wartości dotyczą programu prania ubrań bawełnianych przy pełnym załadunku. Średnie zużycie wody oscyluje w przedziale 39-53 l, a dokładna wartość zależy m.in. od załadunku w kilogramach. Najczęstszą wartością jest poziom 45 l.
Na zbyt duże zużycie wody mogą mieć wpływ parametry pralki oraz sposób, w jaki domownicy korzystają z tego urządzenia. Wybierając pralkę, weź pod uwagę, że jest to urządzenie, które powinno Ci bezawaryjnie służyć nie rok czy dwa, tylko – optymalnie – kilkanaście lat. Nie sugeruj się ceną urządzenia, tylko jego jakością i specyfikacją techniczną. Tańsza pralka do prania, która po kilku latach się zepsuje, a do tego na bieżąco będzie zużywała dużo wody, prądu i detergentów, okaże się być znacznie bardziej kosztowna w eksploatacji niż droższe i trwalsze urządzenia wykonane z najwyższej jakości podzespołów i to takich, które nadają się do ponownego przetworzenia. Produkcja kolejnych elektrośmieci jest szkodliwa da środowiska.
Pralki Miele testowane są na 20 lat sprawnego działania. Zaawansowana mechanika prania, delikatne traktowanie naszych ubrań to wynik ponad 100 letniej pracy niemieckich inżynierów, która przełoży się na najlepsze rezultaty prania. Każdy element urządzenia przynosi tu wymierne korzyści dla użytkownika.
Wybierając ekologiczną pralkę, warto zwrócić uwagę także na parametr jakim jest klasa energetyczna urządzenia – najkorzystniejszą dla zmniejszenia zużycia wody i prądu jest klasa A. Aż 27 pralek z 30 modeli w asortymencie Miele oferuje właśnie tę klasę energetyczną. Jest to możliwe dzięki zastosowanym innowacjom Miele – sercem wszystkich pralek Miele jest trwały silnik ProfiEco, którego wydajność i oszczędność mają swój wkład w ekologiczną pracę urządzenia
A jak Ty, jako użytkownik, możesz nieświadomie zwiększać zużycie wody? Jakie zasady warto wdrożyć, by optymalnie korzystać z pralki i nie marnować wody?
Na mniejszy pobór wody, niższe rachunki i wolniejsze zużywanie zasobów planety masz wpływ zarówno Ty, jak i urządzenie, na który się zdecydujesz. Jedną z bardzo przydatnych opcji w pralce jest funkcja inteligentnej automatyki wagowej – jest w nią wyposażona każda z pralek Miele. Dzięki temu urządzenie analizuje, ile ubrań trafiło do środka i na podstawie tego pomiaru pralka pobiera tyle wody i prądu, ile jest konieczne dla optymalnego prania i płukania.
Zdarza Ci się przypomnieć sobie o „zagubionych” rzeczach już po włączeniu określonego programu? Dzięki opcji AddLoad, dostępnej we wszystkich pralkach, nadal możesz dołożyć ubrania.
Większa część modeli Miele jest wyposażona w bardzo wygodną i generującą oszczędności funkcjonalność automatycznego dozowania dwóch płynnych środków piorących lub detergentów. System TwinDos dozuje detergenty w najlepszym momencie cyklu i w takiej ilości, która jest optymalna – wystarcza do skutecznego prania, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić 30% środków piorących w stosunku do dozowania ręcznego. Pozwala to również skrócić czas płukania i – tym samym – zmniejszyć ilość zużywanej wody.
Z kolei dzięki technologii PowerWash możesz wstawić pranie, które pobiera bardzo mało wody, a mimo to w ciągu 49 minut przeprowadzi pełen cykl i skutecznie dopierze Twoje ubrania. Pralki zostały wyposażone w szereg rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania urządzeń. Jednym z nich jest system WCS, który dzięki specjalnemu czujnikowi kontroluje dopływ wody. Zarówno w przypadku braku osiągnięcia normalnego poziomu wody, jak i w sytuacji wycieku wody w środku pralki dopływ zostanie zamknięty. Z kolei dzięki systemowi WPS w razie przecieku drugi zawór elektromagnetyczny zamknie dopływ wody w kranie. – o tym powinno być na początku i mówimy o Quick PowerWash jeśli chcemy skracać czas prania
Jeśli zależy Ci na pralce o dużych możliwościach, która dysponuje wszystkimi opisanymi wyżej funkcjami, zwróć uwagę na model WEH875 . Klasa A i ekologiczne rozwiązania zadbają o minimalizowanie zużycia wody i prądu, a nowoczesne technologie ochronią mieszkanie przed ewentualnym zalaniem. Bęben SoftCare zatroszczy się o Twoje ubrania, co dodatkowo ułatwia szereg programów do wyboru, w tym do wełny, firanek, odzieży sportowej, koszul, ubrań outdoorowych, jedwabiu, poduszek czy puchu.
A może zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie pralka, czy pralko-suszarka?
Druga opcja jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które regularnie lub czasami chciałyby mieć do dyspozycji suszarkę do ubrań, ale wnętrze mieszkania jest tak zaaranżowane, że nie ma na nią miejsca. Przydaje się szczególnie w mniejszych gospodarstwach domowych, w przypadku większych rodzin rekomendujemy suszarkę do ubrań jako osobne urządzenie.
W ofercie Miele są dostępne cztery pralko-suszarki . Jeżeli zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach na poziomie podstawowych parametrów i funkcji urządzenia oraz wystarczą Ci kluczowe programy prania i suszenia, wybierz model WTD280 .
Jeśli ważny jest dla Ciebie maksymalny komfort związany z wszelkimi dostępnymi w Miele zabezpieczeniami i rozwiązaniami oraz chcesz mieć do dyspozycji wiele programów prania i suszenia – postaw na wariant WTR870WPM . System parowy szybko i łatwo wygładzi Twoje ubrania, technologia PerfectCare ekologicznie i nad wyraz delikatnie wysuszy rzeczy, a funkcja AllergoWash pozwoli Ci pozbyć się 99,99% bakterii. Jak w przypadku wszystkich urządzeń Miele możesz liczyć na wybitną trwałość, doskonałą jakość i niezawodny serwis.