Przejdź do

Każdego roku na całym świecie powstaje od 80 do 100 miliardów sztuk nowej odzieży. 87% wykorzystywanych do jej produkcji tkanin ląduje na wysypiskach lub w spalarniach1. To skutek popularności szybkiej mody (ang. fast fashion). Oferuje ona tanie ubrania niskiej jakości kosztem środowiska naturalnego. Nie chcesz ulegać jej trendom? Odpowiedzią jest zrównoważona moda.

Ile wody potrzeba do produkcji koszulki? Dlaczego jesteśmy anti fast fashion?

Termin fast fashion odnosi się do wyprodukowanej niskim kosztem, taniej odzieży, która kopiuje style z wybiegów, a następnie szybko trafia do sklepów, aby wykorzystać aktualne trendy. Tak szybka moda przyzwyczaiła nas do tego, że można kupować dużo, często i bardzo tanio. Cosezonowe zmiany kolekcji, masowa produkcja i niska jakość są jej największymi grzechami, za które najwyższą cenę ponoszą nie konsumenci, a środowisko.

Czy wiesz, ile potrzeba wody do wyprodukowania jednej koszulki? To aż 2700 litrów najcenniejszego zasobu na świecie!2 Jego masowe wykorzystanie sprawia, że przemysł modowy jest drugim co do wielkości globalnym konsumentem wody. Na tym jego negatywny wpływ na środowisko się jednak nie kończy. Branża fashion odpowiada za:

  • 10% globalnej emisji gazów cieplarnianych powstałych m.in. w wyniku pozyskania surowców oraz produkcji i transportu odzieży;
  • zanieczyszczenie wód w wyniku barwienia, przygotowania przędzy i produkcji włókien;
  • zanieczyszczenie oceanów mikroplastikiem — aż 35% mikrocząsteczek pochodzi z materiałów syntetycznych;
  • zużycie dużych ilości ropy naftowej3.

Warto być tego świadomym, aby tworzyć swoją garderobę odpowiedzialnie, w duchu eko.

Co to jest zrównoważona moda? Trend "sustainable fashion"

Tę możliwość daje moda zrównoważona (ang. sustainable fashion). Jej idea wyrosła z niezgody na nieekologiczną, nieetyczną, konsumpcjonistyczną postawę przemysłu modowego. Jako przeciwieństwo fast fashion opowiada się za:

 

  • zmniejszeniem produkcji,
  • uproszczeniem łańcucha dostaw,
  • wykorzystywaniem materiałów ekologicznych wysokiej jakości,
  • ograniczeniem bezrefleksyjnej, nadmiernej konsumpcji.

 

Zrównoważona moda obejmuje swoją uwagą cały cykl życia produktu od sposobu jego produkcji po formę utylizacji. Dołączając do ruchu anti fast fashion nie wystarczy więc wybierać ubrań z eko tkanin. Należy sprawdzić, skąd pochodzą materiały i gdzie powstała wybrana odzież. Trzeba też o swoją garderobę dbać, aby służyła w dobrym stanie jak najdłużej z korzyścią dla całej planety.

Jak prać i suszyć ubrania, aby się nie zniszczyły, a środowisko nie ucierpiało? Odpowiedzią są wytrzymałe urządzenia eco-friendly do pielęgnacji tkanin. Ich przykład stanowią suszarki i pralki Miele, które:

  • wyróżniają się najwyższą klasą energetyczną — niektóre modele suszarek są nawet 10% bardziej oszczędne niż wartość graniczna dla najlepszej klasy efektywności energetycznej A+++;
  • zużywają minimum energii elektrycznej — nawet 65% mniej prądu dzięki drugiemu podłączeniu do ciepłej wody w pralkach;
  • są wyposażone w trwałe i energooszczędne silniki inwerterowe Miele ProfiEco;
  • dzięki funkcji wygładzania pod koniec prania zmniejszają konieczność prasowania.

Moda zrównoważona — jak wprowadzić ją do swojej szafy i być eco-friendly?

Jeśli twoja garderoba hołdowała dotąd szybkiej modzie, możesz nabrać ochoty na przeprowadzenie radykalnej rewolucji. Wyrzucenie wszystkich ubrań, które nie są ekologiczne, zdecydowanie nie przysłuży się jednak środowisku. Zamiast tego przeprowadź selekcję posiadanej odzieży. Tę, która nie będzie ci już potrzebna, sprzedaj lub oddaj potrzebującym. Resztę staraj się nosić tak długo, aż nie będzie nadawała się do użytku.

A gdy uznasz, że pora uzupełnić szafę o nowe ubrania? Kupuj świadomie!

  • Stosuj zakupowe less waste — kupuj ubrania tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz.
  • Wybieraj ponadczasową, uniwersalną odzież, która pozostanie w modzie przez lata i przyda się na wiele okazji.
  • Wspieraj ekologiczne marki odzieżowe — najlepiej polskich producentów, szyjących w krajowych szwalniach.
  • Zaopatruj się w second-handach — używane ubrania mają znacznie niższy ślad węglowy niż ich nowe odpowiedniki.
  • Stawiaj na ubrania wielosezonowe.
  • Przedkładaj jakość ponad ilość — czasem wystarczy kilka klasycznych ubrań wysokiej jakości, aby stworzyć wiele modnych stylizacji na lata.
  • Wybieraj ubrania ekologiczne z eko tkanin.

Ekologiczne materiały

Czym charakteryzują się materiały eko? Przede wszystkim wysoką jakością. Są trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu pozostają w dobrym stanie przez lata, a nie jeden sezon.

W procesie ich produkcji stosuje się minimum chemikaliów — w tym celu wykorzystuje się m.in. naturalne barwniki. Ponadto ekologiczne tkaniny z włókien roślinnych pochodzą z upraw, na których nie stosuje się pestycydów. Materiały odzwierzęce są pozyskiwane z etycznych hodowli. Jeśli natomiast chodzi o tkaniny syntetyczne, to za bardziej przyjazne klimatowi uznaje się materiały z recyklingu.

Produkcja ich wszystkich powinna odbywać się lokalnie (lub możliwie blisko miejsca sprzedaży), aby ograniczyć emisje CO2 wynikające z transportu.

Materiały z recyklingu — ubrania zero waste

Tkaniny z recyklingu  to materiały, które zostały wykorzystane ponownie do produkcji odzieży. Według statystyk tylko 1% ubrań poddaje się recyklingowi i przetwarza na nowe ubrania4. Może jednak do tego posłużyć nie tylko zużyta odzież. Coraz częściej do wytworzenia bluz czy koszulek stosuje się plastikowe butelki.

Poliester z recyklingu jest bardziej przyjazny dla środowiska, bo pozwala ograniczyć odpady i nie wymaga zużycia ropy naftowej. Trzeba jednak pamiętać, że przy każdym praniu uwalnia do wody cząsteczki mikroplastiku. Z tego powodu warto prać ubrania ze sztucznych materiałów na małych obrotach, wyłącznie wtedy, gdy to konieczne. W przypadku odzieży syntetycznej niezabrudzonej, wymagającej tylko odświeżenia, dobrze sprawdzi się funkcja SteamCare w modelu WWV980 WPS Passion Miele. Usuwa nieprzyjemne zapachy bez konieczności prania.

 

Materiały naturalne — len, bawełna, jedwab, wełna

Materiały ekologiczne to także te pochodzenia naturalnego: len, bawełna, wełna, czy jedwab. Choć nie o wszystkich można powiedzieć, że są eko-friendly. Spośród nich wykluczyć trzeba przede wszystkim tkaniny niskiej jakości produkowane w szkodliwych dla ludzi warunkach w Chinach, Bangladeszu, czy krajach afrykańskich.

  • Bawełna? Tylko organiczna! Proces pozyskania tej popularnej tkaniny wymaga dużych zasobów wody. W dodatku jej uprawa wiąże się z zatruciem wód i gleb pestycydami, a barwienie gotowego materiału skutkuje zatruciem rzek chemikaliami. Z tego powodu lepszym wyborem jest organiczna bawełna ekologiczna. Przy jej uprawie nie stosuje się szkodliwych nawozów sztucznych i zużywa znacznie mniej wody.
  • Jeśli wełna, to tylko w wersji eko. Z raportu Shear Destruction: Wool, Fashion and the Biodiversity Crisis wynika, że produkcja wełny wymaga 367 razy więcej ziemi na belę niż w przypadku bawełny. Co więcej, intensywny chemicznie proces czyszczenia strzyżonej wełny szkodzi środowisku wodnemu. Wypas owiec przyczynia się zaś do degradacji siedlisk5. Dobrym wyborem może być więc np. wełna z alpak z małych, rodzimych hodowli.

Naturalne eko materiały są wygodne i przyjazne dla skóry. A właściwie pielęgnowane służą przez bardzo długi czas. Mając pralkę i suszarkę bębnową Miele, nie musisz wiedzieć, jak prać jedwab czy jak suszyć wełnę. Znajdziesz w nich osobne programy do prania i suszenia wełny oraz jedwabiu. Z kolei odzież ekologiczną z bawełny możesz zmieszać z delikatną dzięki dostępnej wyłącznie w urządzeniach Miele funkcji AUTOMATIC PLUS. Wystarczy wybrać odpowiedni program!

Co to jest wiskoza? Czy jest ekologiczna?

Do tkanin ekologicznych mylnie zalicza się czasem wiskozę, co najpewniej wynika z jej naturalnego pochodzenia. Powstaje z naturalnych włókien celulozowych. Niestety, jej produkcja przyczynia się do niszczenia lasów deszczowych, wiąże ze zużyciem ogromnych ilości wody oraz energii. Wpływa na ocieplenie klimatu intensywniej, niż produkcja poliestru.

Wyjątek stanowi certyfikowana wiskoza LENZING™ ECOVERO™. Ma mniejszy ślad węglowy. W dodatku do jej wytworzenia potrzeba o połowę mniej wody.

Eko ubrania — urządzenia do pielęgnacji

Jeśli chcesz, by twoja garderoba była eko-friendly, warto zatroszczyć się również o ekologiczne urządzenia do jej pielęgnacji. Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

  • Wysoka klasa energetyczna — najlepiej A , bo zapewnia minimalne wykorzystanie energii elektrycznej.
  • Wysoka efektywność pracy — m.in. dzięki dostosowaniu zużycia prądu i wody do ilości załadunku w bębnie.
  • Programy chroniące tkaniny, aby ubrania jak najdłużej pozostały w doskonałym stanie.
  • Wysoka jakość wykonania, która jest gwarantem długiej żywotności urządzeń.

Wszystkie te cechy posiadają pralki i suszarki bębnowe Miele. Wykonane z trwałych materiałów są testowane aż na 20 lat użytkowania. A ich nowoczesny, elegancki design nigdy nie wychodzi z mody. Kupujesz raz — korzystasz przez lata!

Pralka eco-friendly — na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o pralki, to warto wybierać te, które dbają jednocześnie o twoje eko ubrania i środowisko. W urządzeniach Miele bęben o strukturze plastra miodu pierze bez uszkadzania nawet najdelikatniejsze ekologiczne materiały. Cienka warstwa wody między bębnem a ubraniami sprawia, że odzież unosi się podczas wirowania jakby na poduszce. Z kolei mniejsze otwory w bębnie zapobiegają strzępieniu się i zbijaniu ubrań.

Dzięki inteligentnej automatyce wagowej pralka pobiera zawsze tyle wody i prądu, ile potrzeba do załadunku. System TwinDos wykorzystuje tylko niezbędną ilość detergentu, aby nie obciążać niepotrzebnie środowiska. Zaś obecna wyłącznie w urządzeniach Miele opcja SingleWash umożliwia pranie nawet pojedynczych ubrań do 1 kg — czas pracy i zużycie energii są tak zoptymalizowane, żeby jak najmniej wpływać na środowisko.

Efekt? Z pralką wyposażoną w systemy TwinDos® i SingleWash (np. WWR860 WPS PWash&TDos&9kg) oszczędzasz do 40% detergentu oraz do 60% energii i czasu. A wybierając model z funkcją EcoFeedback (np. WEI875 WPS PWash&TDos&9kg), jeszcze przed praniem poznajesz orientacyjne zużycie wody i prądu.
Więcej porad na temat ekologicznego prania znajdziesz w artykule: Czy wiesz, ile wody zużywa twoja pralka? Wskazówki, jak prać oszczędnie i ekologicznie

Suszarka bębnowa — jak suszyć ekologicznie?

Z tą samą dbałością o odzież i środowisko zostały zaprojektowane suszarki bębnowe Miele. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom suszenie jest eco-friedly. Wykorzystuje bowiem minimum prądu. A do tego zachowuje ubrania w lepszym stanie niż podczas suszenia na słońcu — odzież nie jest narażona na odbarwienia.

Wyposażona w pompę ciepła suszarka zatrzymuje i ponownie wykorzystuje powietrze za pomocą parownika, co przekłada się na większą oszczędność energii. Ale stale niskie zużycie prądu zapewnia też technologia EcoDry. Dzięki współpracy systemu filtrów z bezobsługowym wymiennikiem ciepła efektywność pracy urządzenia pozostaje wciąż na tym samym poziomie.

Suszenie odbywa się w niskiej temperaturze, aby nie uszkodzić ubrań i wywrzeć jak najmniejszy wpływ na klimat. Bęben o strukturze plastra miodu redukuje zagniecenia i działa łagodnie na najbardziej delikatne tkaniny. Dzięki technologii SteamFinish, która jeszcze bardziej wygładza ubrania, nie ma konieczności używania żelazka po zakończeniu suszenia.

Czy wiesz, że w efekcie całego procesu w specjalnym pojemniku gromadzi się woda destylowana z kondensacji pary wodnej? Można ją wykorzystać np. do mycia podłóg czy płukania toalety, aby oszczędzać wodę zgodnie z zasadą no waste.

Zrównoważona moda to nie tylko ekologiczne materiały i świadome kupowanie, ale też uważne dbanie o odzież. Z urządzeniami Miele zapewniasz swoim ubraniom delikatną pielęgnację i jesteś eko.