Przejdź do

 

Odpowiednie pranie, suszenie, prasowanie i przechowywanie ubrań sprawia, że przez wiele sezonów wyglądają jak nowe. Oprócz znajomości prawidłowych zasad ich pielęgnacji warto postawić na sprzęty, które ułatwią dbanie o garderobę. Poznaj nasze wskazówki dotyczące dbania o ubrania.

Jak robić pranie, aby nie niszczyć ubrań?

Wydawać się może, że pranie to czynność bardzo prosta. Wystarczy włożyć ubrania do pralki, wsypać proszek i uruchomić urządzenie. Jednak sposób prania ma ogromne znaczenie dla stanu ubrań. Nieprawidłowy, prowadzi do ich szybkiego zniszczenia. Jak zatem robić pranie, aby ubrania służyły nam dłużej? Poniżej przedstawiamy podstawowe wskazówki:

  • Przed praniem ubrania posegreguj, biorąc pod uwagę:
    • kolory tkanin – podziel na białe, kolorowe (intensywne i pastelowe) oraz ciemne
    • stopień zabrudzenia – podział na mocno i lekko zabrudzone
    • rodzaj tkanin – bawełnę oddziel od tkanin sztucznych, a grube materiały od cienkich i delikatnych.
  • Sprawdź, czy w kieszeniach nie zostały monety, banknoty, chusteczki higieniczne czy paragony.
  • Wywab uporczywe plamy, a mocno zabrudzone ubrania namocz na noc.
  • Pozapinaj suwaki, rzepy, metalowe klamry, aby nie uszkodziły ubrań.
  • Ubrania wywróć na lewą stronę.
  • Jeżeli twoja pralka nie jest wyposażona w system automatycznego dozowania – zastosuj właściwy do rodzaju tkanin detergent i odmierz jego odpowiednią ilość. Zbyt duża dawka powoduje, że środek piorący osiada na włóknach, przez co trudniej go wypłukać, a ubranie staje się szorstkie w dotyku.
  • Wyjmij ubrania z pralki jak najszybciej po zakończeniu cyklu.

Pamiętaj, że zbyt częste pranie powoduje szybsze niszczenie ubrań oraz jest szkodliwe dla środowiska. Jeżeli nie mają widocznych plam i zabrudzeń, wystarczy je odświeżyć.

Stosowanie prawidłowych zasad podczas prania to jednak dopiero połowa sukcesu. Ważna jest także odpowiednia pralka. A ściślej mówiąc jej funkcje, które, bez względu na rodzaj tkaniny i stopień zabrudzenia ubrań, dopiorą je, nie niszcząc przy tym materiału.

Na jakie funkcje w pralkach warto więc zwrócić uwagę?

Niezwykle praktycznym wariantem, który daje wiele korzyści, jest TwinDos®, czyli dwuetapowe automatyczne dozowanie płynnych środków piorących. Rewolucyjny i opatentowany 2-fazowy system w optymalnym momencie prania dozuje odpowiednią ilość środka piorącego. Pozwala to osiągnąć najwyższą skuteczność prania i jednocześnie ograniczyć zużycie detergentu nawet o 30% w porównaniu z odmierzaniem ręcznym.

Problem z wywabianiem uciążliwych plam rozwiązuje funkcja „Plamy“. Włączając pranie, wystarczy wybrać na wyświetlaczu rodzaj zabrudzenia (maksymalnie 3) spośród nawet 23 dostępnych. Przebieg programu prania zostanie dostosowany tak, aby pozbyć się plam. Pomocny w tym zakresie jest także opatentowany system CapDosing. Kapsułki z precyzyjną dawką środka piorącego zostały opracowane z myślą o specjalnych potrzebach, np.  Booster do skutecznej walki z silnymi zabrudzeniami. Ponadto dostępne są kapsułki do prania tkanin bawełnianych, delikatnych i wełny, syntetycznych czy puchowych oraz z płynem zmiękczającym.

Pielęgnacji ubrań sprzyja też unikalna powierzchnia bębna SoftCare Miele w postaci plastra miodu. W trakcie prania pomiędzy ubraniami a ściankami tworzy się cienka warstwa wody. W efekcie pranie łagodnie się ślizga i jest chronione przed mechaceniem i zaciąganiem. Dzięki temu nie musimy wkładać delikatnych ubrań do specjalnych woreczków.

Pralki Miele posiadają również opatentowaną funkcję SteamCare, która pomaga dbać o ubrania. System parowy pozwala szybko odświeżyć krótko noszoną odzież i nadać jej przyjemny zapach, bez konieczności prania. Z kolei program SteamFinish umożliwia wygładzenie wypranych już tkanin wewnątrz pralki. Dzięki temu oszczędza się do 50% czasu podczas prasowania.

Jak prawidłowo suszyć ubrania?

Odpowiedni sposób prania to oczywiście nie wszystko. Aby właściwie zadbać o ubrania, należy również zwrócić uwagę na proces ich suszenia. Najpopularniejszym sposobem jest stosowanie rozkładanej suszarki. Zajmuje ona jednak dużo miejsca i negatywnie wpływają na estetykę pomieszczenia. Można także zastosować suszarki podwieszane, które montuje się bezpośrednio nad wanną. Z powodu dużej wilgotności, jaka często panuje w łazience, pranie może jednak dłużej schnąć i mieć nieprzyjemny zapach. Taki sposób suszenia wpływa też niekorzystnie na zdrowie i sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni.

Najlepszym rozwiązaniem są suszarki elektryczne. Przez wiele lat panowało jednak przeświadczenie, że urządzenia te niszczą ubrania i pobierają dużo prądu. Nic bardziej mylnego. Współczesne suszarki są niezastąpione podczas skutecznego i higienicznego procesu dbania o ubrania. Przydatne mogą być na przykład takie funkcjonalności, jak skrócony czas schnięcia lub ograniczenie mechacenia się ubrań.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej suszarki elektrycznej?

Priorytetem podczas wyboru odpowiedniego sprzętu suszącego powinno być oczywiście bezpieczeństwo tkanin. Warto również zwrócić uwagę, aby wybrany model był łatwy w obsłudze i przyjazny środowisku.

Dla właściwej pielęgnacji ubrań, suszarki Miele posiadają bęben SoftCare o wyjątkowej strukturze plastra miodu. W jego zagłębieniach tworzy się poduszka powietrzna, która łagodnie unosi pranie. Dzięki temu tekstylia suszone są równomiernie i delikatnie.

Z kolei mając na uwadze środowisko – warto zwrócić uwagę na funkcję EcoSpeed, która skraca proces suszenia ubrań nawet do 20 minut.

Dobór odpowiedniego programu suszenia do rodzaju tkanin ma istotny wpływ na zachowanie dobrego stanu ubrań. Dlatego suszarki wyposażone są w liczne programy, takie jak m.in.:

  • Automatic plus do mieszanego prania
  • Tkaniny bardzo delikatne – dba o wygląd włókien syntetycznych
  • Koszule – redukuje zagniecenia i znacznie ułatwia prasowanie
  • Jedwab Finish – łagodne suszenie bez zagnieceń
  • Wełna Finish – efekt miękkości
  • Expres – szybkie suszenie niewielkich ilości prania
  • Jeans – chroni przed wyblakłymi miejscami i zagnieceniami
  • Outdoor – zachowuje właściwości funkcyjne tekstyliów membranowych
  • Impregnacja – dba o optymalną wodoodporność tkaniny
  • Odzież sportowa
  • Poduszki – efekt puszystości
  • Bawełna Higiena/Tkaniny delikatne Higiena – zabija patogeny i roztocza.

Jeżeli ubrania potrzebują jedynie odświeżenia, bez konieczności prania, suszarki dają taką możliwość. Funkcja DryFresh usuwa nieprzyjemne zapachy podczas programu suszenia. Efekt ten uzyskuje się dzięki zastosowaniu dłuższej fazy wentylacji, co zapewnia ochronę delikatnych tekstyliów. Ponadto odświeżanie tkanin  umożliwia  także system parowy SteamFinish. Powstająca w bębnie para przede wszystkim wygładza zagniecenia i ułatwia prasowanie, zaś program Extra PowerFresh pozwala usunąć przykre zapachy z ubrań bez wcześniejszego prania. Warto także wspomnieć o opatentowanym systemie zapachowym FragranceDos. Kapsułki zapachowe, które umieszcza się w filtrze sprawiają, że pranie podczas suszenia nabiera przyjemnej woni, która utrzymuje się do 4 tygodni.

Czy prasowanie ubrań musi być skomplikowane?

Aby odpowiednio zadbać o swoją garderobę, po praniu i suszeniu warto także ubrania wyprasować. Oto kilka podstawowych zasad, dzięki którym można zminimalizować ryzyko zniszczenia odzieży:

  • Posortuj ubrania według temperatury prasowania. W razie wątpliwości sprawdź zalecenia producenta na metce.
  • Zacznij prasowanie od ubrań, które wymagają niższej temperatury.
  • Większość ubrań prasuj po wewnętrznej stronie, aby uniknąć powstawania wybłyszczeń – zwłaszcza ciemne i z nadrukami.
  • Wełnę prasuj po prawej stronie, ale przez ściereczkę.
  • Nie składaj ubrań bezpośrednio po wyprasowaniu. Ciepło powoduje powstawanie odkształceń.
  • Nie odświeżaj ubrań za pomocą zwykłego żelazka – utrwali to tylko plamy, które trudniej będzie usunąć.

Odpowiedzią Miele na potrzebę szybkiego i łatwego prasowania jest rewolucyjne urządzenie FashionMaster. System prasowania parowego składa się z żelazka (wybrane modele posiadają także steamer), wytwornicy pary i aktywnej deski do prasowania.

Urządzenie to generuje parę o ciśnieniu 4 barów (100 g/min), co przekłada się na profesjonalne rezultaty prasowania. Para przenika przez najgrubsze materiały, skracając czas prasowania. Dodatkowo żelazko posiada opatentowaną stopę o strukturze plastra miodu, która rozprowadza parę błyskawicznie na całej powierzchni tkaniny. W zestawie znajduje się także nieprzywierająca nakładka na stopę żelazka do bezpośredniego prasowania cekinów, nadruków itp. oraz wyjątkowo wrażliwych materiałów. Teflonowa powłoka chroni ciemne tkaniny przed wybłyszczeniem, bez przewracania ubrań na lewą stronę.

Doskonałe efekty prasowania to także zasługa aktywnego stołu prasowalniczego. Duża powierzchnia (120 x 40 cm) zapewnia wygodne prasowanie nawet długich nogawek spodni. Specjalnie uformowany koniec umożliwia zaś uprasowanie całego przodu bluzki lub koszuli za pomocą tylko jednego ślizgu żelazka, bez konieczności przekładania.

Na uwagę zasługują innowacyjne funkcje nadmuchu i zasysania. Uruchomienie nadmuchu tworzy poduszkę powietrzną pomiędzy tkaniną a deską do prasowania. Dzięki temu można szybko i łatwo pozbyć się zagnieceń. Brak nacisku stopy żelazka na ubranie jest przydatny w przypadku np. angory lub falbanek. Z kolei funkcja zasysania zapewnia ukierunkowane przenikanie pary przez ubranie i redukuje powstawanie kondensatu. Dodatkowo zapewnia odpowiednią przyczepność tkaniny do deski, dzięki czemu tkanina się nie ześlizguje.

Unikalną zaletą FashionMastera jest opatentowany system składania i rozkładania w kilku prostych krokach bez użycia siły. Aby rozłożyć całe urządzenie, wystarczy odblokować deskę i pociągnąć ją do góry. Składanie jest równie łatwe, a urządzenie po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Aktywną deskę można także dostosować do wysokości użytkowników, co sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy podczas prasowania bez obciążania pleców.

Do dużych tkanin polecamy prasowalnicę, która ma 5 razy większą powierzchnię do prasowania w porównaniu z tradycyjnym żelazkiem. Szerokość wałka wynosi aż 83 cm. Dzięki temu za jednym razem można wygodnie i szybko uprasować np. poszewkę na poduszkę. Duża siła docisku niecki prasującej na walec gwarantuje profesjonalne rezultaty prasowania przy minimalnym wysiłku. Ciepło zaś jest równomiernie rozprowadzane na całej powierzchni dzięki 3 grzałkom. Dodatkowo prasowalnica posiada funkcję pary dla jeszcze lepszych efektów wygładzania tkanin.

Prasowalnica umożliwia ponadto prasowanie w pozycji siedzącej. Walec prasujący jest bowiem wprawiany w ruch poprzez naciśnięcie stopą na przycisk nożny. Ergonomiczna pozycja odciąża plecy, a do tego obie ręce są wolne. Praktycznym rozwiązaniem jest także stół roboczy, na który luźno opadają uprasowane ubrania oraz wygodny drążek do odwieszania, aby pranie mogło się schłodzić bez obawy o zagniecenia.

Odświeżanie między praniami. Czy jest na to sposób?

Zdarzają się sytuacje, kiedy ubrania wymagają jedynie odświeżenia. Powodem może być nieprzyjemny zapach dymu czy chęć pozbycia się woni perfum. Także wyciągnięte z szafy po długim czasie zimowe ubrania czy pościel mogą potrzebować odświeżenia. Aby pozbyć się brzydkich zapachów można:

  • Włożyć rzeczy do zamrażalnika na 1-2 godziny. Niska temperatura niweluje przykre zapachy i zwalcza bakterie. Zamrażalnik ma jednak ograniczoną pojemność.
  • Wywiesić ubrania na zewnątrz na kilka godzin. Powietrze neutralizuje nieprzyjemną woń. Tej metodzie nie zawsze sprzyjają warunki atmosferyczne.

Jeszcze innym sposobem na szybkie i skuteczne odświeżanie ubrań jest nasz steamer. Para wodna błyskawicznie niweluje brzydkie zapachy i przywraca świeżość. Podstawową funkcją steamera jest wygodne usuwanie zagnieceń w pozycji pionowej np. na marynarce, blezerze, sukni wieczorowej lub zasłonach. Nie powstają przy tym żadne ślady ani wyświecenia. Co ciekawe, steamer waży o połowę mniej niż żelazko, ale dysponuje takim samym ciśnieniem pary i jej ilością. Dodatkowo nakładka szczotkowa prostuje włókna tkanin i zapewnia bezpieczny dystans. Można go używać nawet kiedy FashionMaster jest złożony.

Przechowywanie. Złote zasady

Istotnym elementem pielęgnacji ubrań jest ich właściwe przechowywanie. Oto zasady, które warto stosować:

  • Zabezpiecz szafę przed szkodnikami, które mogą zniszczyć ubrania.
  • Wietrz i sprzątaj szafę, aby pozbyć się kurzu i drobnoustrojów.
  • Wełniane i kaszmirowe swetry poukładaj na półkach, aby się nie odkształciły.
  • Nie przechowuj wielu ubrań na jednym wieszaku, ponieważ się gniotą.
  • Ubrania, których aktualnie nie nosisz, np. sezonowe możesz przechowywać w workach próżniowych. Zabezpieczy je to przed zabrudzeniami i uszkodzeniem.
  • Delikatne tkaniny, np. sukienki wieczorowe przechowuj w pokrowcach.
  • Wieszaki układaj w jednym kierunku, dzięki temu jest więcej miejsca w szafie i ubrania się nie gniotą.
  • Używaj wyprofilowanych wieszaków z lekko zaokrąglonymi brzegami, aby uniknąć odkształceń ubrań.

Stosowanie się do kilku prostych wskazówek sprawia, że ubrania dłużej zachowają swój świetny wygląd. Połączenie dobrych praktyk z rewolucyjnymi urządzeniami Miele gwarantuje nienaganny stan garderoby na wiele sezonów.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem urządzenia Miele zapraszamy do Miele Experience Center w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Nasi doradcy pomogą w wyborze właściwego rozwiązania. Czekamy na Ciebie w dwóch lokalizacjach w Warszawie, w Gdańsku, w Katowicach i w Poznaniu