Przejdź do

Masz dość rozłożonej suszarki, która zajmuje większą część twojej łazienki, salonu czy sypialni, a do tego ubrania schną na niej długo, a w domu pojawia się wilgoć? Czas na nowoczesne rozwiązanie, czyli suszarkę z pompą ciepła, która zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, jest energooszczędna, działa szybko i wygodnie. Sprawdź, jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Czy warto inwestować w wysokiej klasy suszarkę do ubrań? Wady i zalety tego urządzenia

Suszarki bębnowe do ubrań stają się coraz bardziej popularne. Zwraca się uwagę przede wszystkim na wygodę i oszczędność czasu. Jakie jeszcze zalety mają tego typu urządzenia?

  • Więcej czasu na przyjemności

Suszarki automatyczne do prania to urządzenia, które wymagają minimalnej obsługi. Wystarczy ustawić program i gotowe. Nie musisz już tracić czasu na rozwieszanie, a nawet prasowanie, bo nowoczesne urządzenia tego typu mają programy zabezpieczające przed zagnieceniami. Możesz też wybrać szybki program, podczas którego twoje ubrania zostaną odświeżone. Zadziała na nie antybakteryjna para, która pozbawi ich nieprzyjemnych zapachów. Suszenie w suszarce to również sposób na błyskawiczne pozbycie się kłaczków, które zostaną zebrane w specjalnym pojemniku. Twoim jedynym zadaniem będzie więc wciśnięcie guzika oraz – od czasu do czasu – opróżnienie zbiorników na skropliny i kłaczki.

  • Alternatywa dla prasowania

Nie musisz już prasować. Suszarki Miele wyposażono w program SteamFinish, który jest alternatywnym sposobem wygładzania zagnieceń na tekstyliach. Jak to działa? Od początku procesu do bębna SoftCare wtryskiwana jest mgiełka wody. Ogrzewa ona powietrze i rozprostowuje nawet duże zagniecenia na trudnych tkaninach. Nie masz czasu na pranie i suszenie? Odśwież i wygładź swoją koszulę czy eleganckie spodnie przy pomocy programu Extra PowerFresh.

  • Więcej miejsca w domu

Połowę twojego salonu, sypialni lub łazienki zajmuje rozkładana suszarka, z której rzeczy lubią spadać, kiedy próbujesz przejść obok? Chęć pozbycia się tego problemu to jedna z najczęstszych przyczyn wyboru suszarki bębnowej. Wyglądem przypomina ona klasyczną pralkę. Można ją ustawić nie tylko w pralni lub suszarni, ale nawet w niewielkiej łazience. Producenci sprzętu AGD wymyślili rozwiązanie, które umożliwia postawienie pralki na suszarce i usprawnienie całego procesu pielęgnacji tekstyliów domowych. Sprzęt, który ma system wyciszający, można też ustawić w kuchni, nawet wtedy, kiedy jest połączona z salonem.

  • Mniej wilgoci

Podczas suszenia ubrań wilgoć pozostaje w powietrzu i może negatywnie wpływać na klimat we wnętrzach oraz osadzać się na ścianach. Dzięki systemowi efektywnego skraplania w urządzeniach Miele jest jej zdecydowanie mniej niż w innych suszarkach. W laboratoriach potwierdzono, że urządzenia Miele skraplają wilgoć z prania aż o 50% wydajniej od modeli spełniających normy wytyczone dla klasy A.

  • Mniej bakterii i wirusów

Suszarka bębnowa przydaje się również do dezynfekcji. Sprawdzi się więc szczególnie w domach alergików lub przy dzieciach i zwierzętach, oraz do pielęgnacji ręczników czy pościeli. Przykładowo suszarka z pompą ciepła Miele ma system HygieneDry, który usuwa 99,99% bakterii oraz 99,9% wirusów z prania podczas suszenia. Skuteczność potwierdzona przez Hochschule Rhein-Waal / Albstadt-Sigmaringen.

  • Pachnące, miękkie ubrania, ręczniki i inne tekstylia

W dobrych hotelach ręczniki i pościel są zawsze mięciutkie i pachnące. Zastanawiasz się dlaczego? To magiczna moc procesu suszenia w suszarce, podczas którego tkaniny zmiękczane są przez działanie wysokiej temperatury. Przy pomocy unikalnego systemu Miele możesz też dodać do suszenia zapach. W specjalnym dozowniku suszarki można umieścić kapsułkę z perfumami FragranceDos, powstającymi na południu Francji w rodzinnej firmie, która kreuje zapachy od 1871 roku.

 

Czy w takim razie suszarka do ubrań ma jakieś wady? Należy wziąć pod uwagę to, że podczas suszenia na sznurku nie korzystamy z energii elektrycznej, więc po zakupie sprzętu AGD przeznaczonego do tej czynności, rachunki wzrosną. Mówi się też, że suszarka bębnowa niszczy ubrania i nie nadaje się do delikatniejszych materiałów. Rozwiązaniem na oba te problemy jest jednak urządzenie z pompą ciepła, które podczas pracy wykorzystuje niższe temperatury, dlatego chroni tekstylia przed uszkodzeniem, skurczeniem się czy zagnieceniami. Wykorzystuje też całą energię i gromadzone ciepło na zasadzie obiegu zamkniętego i przez to jest o wiele bardziej oszczędne od innych typów suszarek bębnowych. Ponadto nie potrzebuje systemu odprowadzania wilgoci, woda skrapla się do specjalnego pojemnika,  który łatwo opróżnimy, wystarczy ją podłączyć do prądu.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze suszarki? Parametry warte uwagi

Przy wyborze suszarki warto sprawdzić parametry techniczne, dzięki którym będzie to zakup na lata. Ważny jest m.in. zastosowany silnik. W nowoczesnych urządzeniach będzie on inwerterowy, bez szczotek węglowych i sterowany elektronicznie, jak ProfiEco Miele. Został on przetestowany, aby posłużył przez 20 lat eksploatacji przy niezmiennych parametrach.

Warto również sprawdzić efektywność suszenia, aby ograniczyć koszty związane z poborem energii. Istotny będzie też poziom hałasu oraz dostępne programy, które optymalnie zadbają o każdy rodzaj tekstyliów i materiałów.

 

Klasa energetyczna suszarki do ubrań

Od 2021 roku obowiązują nowe klasy energetyczne dla urządzeń AGD. Znikają charakterystyczne plusy i teraz na etykietach zobaczymy oznaczenia od A do G bez dodatkowych symboli. Zmiany te nie dotyczą jednak jeszcze suszarek bębnowych, w których za najwyższą klasę uznaje się A++, a najniższą D. Warto wiedzieć, że już teraz na rynku istnieją modele Miele, które przewyższają normy A++ nawet o 10%. Takie parametry uzyskują suszarki z nowym modułem podłogowym, który dba o optymalny obieg chłodniczy.

W przypadku suszarek z pompą ciepła warto sprawdzić, czy po latach eksploatacji uzyskuje ona te same parametry zużycia energii. W Miele wymiennik ciepła chroni filtr. Nie musisz go czyścić. Sam zadba o utrzymanie stale niskiego poboru energii.

Czas i programy suszenia

W pełni załadowana suszarka ustawiona na standardowy program wysuszy pranie w około 3 godziny. Jednak tego typu urządzenia mają wiele opcji do wyboru. Programy dedykowane są do różnego rodzaju tekstyliów i różnią się czasem przeznaczonym na cały cykl. Wysokiej jakości urządzenia powinny oferować programy do tkanin delikatnych i wymagających. W szuszakach Miele znajdziemy np. specjalne ustawienia do bezpiecznego suszenia jeansu i outdoorowej odzieży impregnowanej, a także programy do suszenia koszul, ubrań sportowych, pościeli, materiałów delikatnych i  bardzo delikatnych.

Warto szukać takich modeli, które umożliwiają opóźniony start, aby ustawić dokładny czas zakończenia suszenia. Bardzo przydatny jest też program, trwający około pół godziny (w Miele to program Expres). W suszarkach Miele dostępny jest również program DryFresh, który w krótkim czasie odświeży odzież i tekstylia domowe bez konieczności prania. Będzie odpowiedni nawet do delikatnych materiałów.