Przejdź do

 

Piekarnik to jeden z najważniejszych sprzętów w każdej kuchni. Przy wyborze tego urządzenia warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, takich jak: bezpieczeństwo i komfort użytkowania, rozmiar oraz pojemność, zużycie energii elektrycznej, łatwość czyszczenia, dostępne programy oraz dodatkowe funkcje. Od tych czynników zależy nie tylko wygoda obsługi, ale także jakość wypieków i potraw. Sprawdź, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, aby spełniał twoje oczekiwania i był w pełni funkcjonalny.

Bezpieczeństwo i instalacja piekarnika w kuchni

Piekarnik do zabudowy może być tradycyjnie montowany na 2 sposoby:

  • pod blatem kuchennym
  • w tzw. słupku na wysokości oczu.

Umiejscowienie urządzenia pod płytą grzewczą w dolnym ciągu szafek kuchennych to bardzo wygodne rozwiązanie z uwagi na bliskość sprzętów. W taki sposób montowane są też najczęściej piekarniki o szerokości większej niż standardowa. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli urządzenie nie posiada odpowiednich zabezpieczeń, powyższy sposób instalacji nie jest w pełni bezpieczny dla dzieci. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest montaż piekarnika w słupku na wysokości ok. 85 cm. Zaletą drugiego rozwiązania jest także łatwy dostęp do piekarnika. Można wygodnie wyjmować z niego naczynia i blachy, bez potrzeby schylania się.

Wybierając piekarnik do zabudowy, warto postawić na model, który można bezpiecznie montować na wysokości wzroku lub pod płytą grzewczą. Daje to możliwość dowolnej aranżacji kuchni oraz dostosowania umiejscowienia sprzętu do indywidualnych preferencji i potrzeb. Przykładem urządzeń, które można instalować w dowolnym miejscu są piekarniki Miele. Dodatkowo, sprzęty można łączyć w linii poziomej, pionowej, w kształcie litery T lub w układzie kwadratu. Co bez wątpienia nadaje większą swobodę aranżacyjną.

Rozmiar i pojemność piekarnika

Przy wyborze piekarnika należy również zwrócić uwagę na jego rozmiar i pojemność komory grzania. Na rynku dostępna jest szeroka gama sprzętów w wielu wymiarach. Wybór odpowiedniego wymiaru, nawet w przypadku kuchni o niestandardowym kształcie, nie powinien być więc problemem.

Najczęściej wybierane są standardowe piekarniki, które mają ok. 60 cm wysokości, szerokości i głębokości. Ich pojemność zwykle wynosi 50-75 litrów. Takie urządzenie jest w zupełności wystarczające dla typowej rodziny – w standardowym piekarniku zmieszczą się duże naczynia,  można w nim piec kilka potraw jednocześnie.

Do małych kuchni czy aneksów kuchennych wybierane są piekarniki kompaktowe. Ich wymiary nie przekraczają zwykle 45 cm wysokości, a ich pojemność jest mniejsza niż 50 litrów. Niewielki piekarnik to dobre rozwiązanie dla osób, które rzadko pieką. Sprawdzi się także w przypadku 1-2 domowników. Przy ich większej liczbie mały piekarnik może być uciążliwy w użytkowaniu.

W ofercie Miele znajdziemy również piekarniki o dużej pojemności – powyżej 85 litrów, których szerokość może wynosić aż 90 cm. Sprzęty te dedykowane są dużym rodzinom lub osobom, które przygotowują wiele potraw w tym samym czasie.

Pobór prądu i klasy energetyczne

Istotnym czynnikiem przy wyborze piekarnika jest klasa energetyczna. Parametr ten określa energooszczędność urządzenia i pozwala oszacować, ile prądu zużywa sprzęt. Piekarniki klasyfikowane są w zakresie od A do G, przy czym A oznacza największą efektywność energetyczną, zaś G – najmniejszą.

Piekarniki o wyższej klasie energetycznej to zdecydowanie zakup, który warto rozważyć – głównie ze względu na kwestie ekologiczne. Mniej zużytego prądu to mniejsza ingerencja w środowisko.

Zaletą piekarników Miele jest wyjątkowo niskie zużycie energii. Niemal wszystkie modele posiadają klasę efektywności energetycznej A+. Ponadto wyposażone są w innowacyjne programy, które pozwalają ograniczyć pobór prądu. Przykładem jest termonawiew Eco przeznaczony do pieczenia małych ilości posiłków. Optymalne wykorzystanie ciepła pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii elektrycznej.

Komfort obsługi

Na komfort obsługi piekarnika składa się szereg czynników. Głównym z nich jest rodzaj sterowania. Na rynku dostępne są piekarniki, które obsługuje się mechanicznie lub elektrycznie. Urządzenia z pierwszej grupy wyposażone są w pokrętła, które w razie potrzeby można schować. Nowoczesne piekarniki posiadają z kolei przyciski dotykowe oraz wyświetlacze o doskonałej rozdzielczości. Przy wyborze automatycznego programu mogą one prezentować zdjęcia dania lub wyświetlać zdjęcia składników.

Piekarniki Miele wyposażone są w cały wachlarz sposobów sterowania – od najprostszych po najnowocześniejsze. Najwyższy komfort obsługi i estetykę zapewnia w pełni dotykowy ekran. Klasyczne modele sterowane są zaś za pomocą chowanych pokręteł. Dodatkowym udogodnieniem wpływającym na komfort użytkowania jest możliwość wyboru piekarnika uchwytowego lub bezuchwytowego.

Ponadto, pozytywne wrażenia związane z komfortem obsługi zapewniają takie funkcje, jak FlexiClip, czyli wysuwane prowadnice teleskopowe. Przy pełnym wysunięciu utrzymują pozycję pionową, co zapewnia wygodny i bezpieczny dostęp do potraw w piekarniku. Ponadto drzwiczki łagodnie otwierają się i zamykają do samego końca (SoftOpen & SoftClose). Komora grzewcza posiada zaś optymalne oświetlenie LED. Ciekawą funkcją jest kamera HD w piekarniku. To innowacyjne rozwiązanie daje pełną kontrolę nad pieczeniem (za pomocą aplikacji).

Warta uwagi jest także funkcja Taste Control, czyli szybkie schłodzenie wnętrza piekarnika od razu po zakończeniu procesu pieczenia, co zapobiega przesuszeniu potraw. Z kolei Crisp function to opcja zapewniająca idealną chrupkość i zrumienienie pizzy lub frytek dzięki obniżeniu wilgoci w komorze. Wyjątkowym udogodnieniem jest opatentowany pieczeniomierz bezprzewodowy (także w wersji przewodowej). To rozwiązanie pozwala na pieczenie według temperatury wewnątrz potraw z dokładnością co do stopnia.

Ciekawym rozwiązaniem w piekarnikach Miele jest także MotionReact. Urządzenie reaguje na zbliżenie – włącza się oświetlenie lub wyświetlacz, natomiast wyłączają się sygnały dźwiękowe. Piekarniki posiadają wielojęzyczne menu oraz umożliwiają zaprogramowanie godziny rozpoczęcia i zakończenia pieczenia lub ustawienia minutnika. Warto także wspomnieć o inteligentnej technologii Miele@home. Urządzenia domowe Miele mogą się łączyć w sieć, co daje wiele możliwości. Dedykowana aplikacja pozwala na zdalne sterowanie i kontrolę nad piekarnikiem.

Czyszczenie piekarnika

Aby móc w pełni cieszyć się funkcjonalnością piekarnika, należy pamiętać, że kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do utrzymania sprzętu w dobrym stanie, jest dbanie o jego czystość. Resztki jedzenia i przypalenia najlepiej usuwać po każdym użyciu. Ponowne przypalanie zanieczyszczeń może sprawić, że ich pozbycie się będzie trudniejsze.

Najpopularniejszym sposobem czyszczenia piekarnika jest zastosowanie środków chemicznych, które skutecznie usuwają zabrudzenia. Trzeba jednak pamiętać, aby na końcu dokładnie umyć komorę wodną w celu pozbycia się resztek detergentów. Można także postawić na bardziej ekologiczne metody. Sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej lub roztwór wody i octu.

Jeżeli jednak chcemy uniknąć mozolnego i czasochłonnego mycia piekarnika, warto wybrać model, który wyposażony jest w funkcję samoczyszczenia. Urządzenia Miele posiadają 3-stopniowy tryb czyszczenia pirolitycznego, podczas którego resztki jedzenia rozpadają się w popiół. W niektórych modelach możliwe jest także pozostawienie części akcesoriów PyroFit w komorze na czas mycia. Co więcej, piekarnik i blachy wykonane są ze stali szlachetnej CleanSteel z powłoką PerfectClean, do której nie przywierają zabrudzenia. Z kolei  katalizator AirClean w znacznym stopniu ogranicza osady tłuszczu i nieprzyjemne zapachy, które zwykle osadzają się na meblach, ścianach czy firankach.

Warto także wspomnieć, że piekarniki Miele są łatwe w czyszczeniu również tradycyjnymi sposobami. Zdejmowane drzwi umożliwiają dokładne wyczyszczenie szyb. Prowadnice boczne również można zdemontować razem z wysuwami FlexiClip. Zaś opuszczana grzałka pozwala na dokładne usunięcie zabrudzeń z sufitu komory piekarnika.

Programy piekarnika

Nowoczesne piekarniki wyposażone są w wiele programów, które usprawniają proces przyrządzania potraw. Szczególnie praktyczne są programy automatyczne. Dzięki nim nie trzeba wybierać trybu pracy, temperatury ani czasu trwania. Dania po upieczeniu są idealne. W urządzeniach Miele dostępne są m.in. takie programy, jak:

  • rozmrażanie – przy użyciu zimnego powietrza
  • automatyka pieczenia – początkowe zapiekane mięsa odbywa się w wyższej temperaturze, co sprawia, że jest soczyste
  • grill – do grillowania steków, kiełbasek, szaszłyków i wielu innych
  • termonawiew Plus – do szybkiego, łagodnego pieczenia nawet na 2 poziomach
  • intensywny – sprawia, że ciasto jest od spodu chrupiące, doskonały do pizzy, quiche czy ciast owocowych
  • pieczenie delikatne – idealny do mięs
  • grzanie górne/dolne – do tradycyjnych przepisów
  • grzanie górne – do zapiekania, podpiekania i zarumieniania
  • grzanie dolne – do przygotowania potraw w kąpieli wodnej lub zapiekania od spodu
  • grill z nawiewem – dla efektu chrupkiej skórki z zewnątrz i soczystego mięsa w środku
  • pieczenie Plus – optymalne rezultaty pieczenia dzięki właściwej wilgotności – podczas pieczenia do komory doprowadzana jest para wodna, co daje lepsze efekty pieczenia
  • programy własne – możliwość zaprogramowania własnych ustawień i przepisów
  • program szabasowy – programowanie potraw z wyprzedzeniem do 72 godzin
  • booster – ekspresowe nagrzewanie
  • programy z pieczeniomierzem
  • zastosowania specjalne – suszenie, podgrzewanie naczyń, wyrastanie ciasta, pasteryzacja.

Dodatkowe możliwości

Wybierając piekarnik, warto wziąć pod uwagę modele, które posiadają dodatkowe funkcje. Urządzenia Miele, mogą zastąpić np. kuchenkę mikrofalową lub służą jednocześnie do pieczenia na parze. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce w kuchni. Nie trzeba bowiem montować 2 sprzętów.

Design

Przy zakupie piekarnika kierujemy się nie tylko funkcjonalnością, ale także wyglądem. W Miele zadbaliśmy, aby każdy znalazł urządzenia idealnie pasujące do kuchni. Piekarniki wyróżniają się unikalnym designem. Wykonane są z różnych materiałów, np. łączą dużą ilość szkła z elementami stali szlachetnej. Piekarniki dostępne są w aż 4 liniach wzorniczych, co daje duże możliwości podczas projektowania:

  • Linia Vitroline to ponadczasowe i nowoczesne piekarniki dostępne w 3 kolorach. Cechują się w pełni szklanym frontem, uchwytem z zatopionym kawałkiem szkła oraz ekranem i przyciskami sensorycznymi pokrytymi szkłem.
  • Pureline to linia w eleganckim czarnym kolorze z elementami szkła. Piekarniki posiadają charakterystyczny stalowy uchwyt. Horyzontalny pas metalu nadaje wyrafinowanego, surowego designu, a ustawienie pionowe urządzeń tworzy piękną linię.
  • Linia Artline wyróżnia się minimalizmem. Piekarniki z w pełni szklanym frontem dostępne są w 3 kolorach. Nie posiadają uchwytów, co jest nowoczesnym, minimalistycznym rozwiązaniem. Zarówno ekran, jak i przyciski sensoryczne ukryte są za szkłem.
  • Contourline to linia klasyczna dla tradycjonalistów. Piekarniki posiadają stalowy front wraz z uchwytami. Uwagę przykuwa też klasyczna czerń w panelu sterowania.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem urządzenia Miele zapraszamy do Miele Experience Center w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Nasi doradcy pomogą w wyborze właściwego rozwiązania. Czekamy na Ciebie w dwóch lokalizacjach w Warszawie, w Gdańsku, w Katowicach i w Poznaniu