Dawniej kuchnie pełniły jedynie funkcję użytkową. Ich wygląd nie miał znaczenia. Skrywane na tyłach albo w piwnicach domu były po prostu miejscami, gdzie przygotowywało się posiłki. Jednak z biegiem lat znaczenie kuchni rosło, aż osiągnęła ona status pełnoprawnego pomieszczenia1. Czasem jest wręcz sercem całego domu.
Styl industrialny, zwany też loftowym, przybył do polskich domów zza oceanu. Amerykańscy artyści dostrzegli bowiem wyjątkową magię w pofabrycznych zabudowaniach. Piękne, duże okna, imponująca przestrzeń i niebanalny klimat zyskały uznanie miłośników wnętrz innych niż wszystkie. Minimalistyczny, czasem wręcz nieco ascetyczny styl zadomowił się także w polskich domach – również tych zupełnie nowych, niebędących przestrzeniami postindustrialnymi.
Na czym polega wyjątkowość aranżacji loftowej? Przede wszystkim, po raz pierwszy, w stylu industrialnym przestano wstydliwie chować elementy konstrukcyjne budynku, takie jak połączenie cegły z betonowymi słupami, kable elektryczne, rury, czy spawany metal. W przestrzeniach tego typu możemy znaleźć zupełnie nagie, niepokryte tynkiem sufity z wyraźnymi łączeniami poszczególnych płyt stropu, szlifowane podłogi z betonu, posadzki z żywicy, surowe ściany odsłaniające to, co zazwyczaj przykryte jest płytami gipsowo-kartonowymi czy gładzią. Przemysłowe, metalowe schody nie są w tym stylu czymś, co należy czym prędzej wymienić na wygodne i eleganckie stopnie z drewna. Wręcz przeciwnie, pieczołowicie odnawiane stają się nierzadko prawdziwą ozdobą wnętrza.
W mieszkaniach i domach, które nawiązują do tej stylistyki, królują:
Urządzanie kuchni w industrialnym stylu to prawdziwa przygoda. W przeciwieństwie do wnętrz klasycznych, te loftowe dają przestrzeń do aranżacyjnych eksperymentów. Wyszukiwane na pchlich targach lampy z fabryk łączą się tu bowiem płynnie z robioną na wymiar zabudową, a surowe elementy z wysokiej klasy urządzeniami AGD.
Świetnie sprawdzą się czerń, grafit, szarość i biel. Intensywniejsze barwy warto dodać do aranżacji, decydując się na naturalną, czerwoną cegłę albo miedziane rury. Te małe akcenty kolorystyczne podkreślą styl wnętrza, nie wprowadzając jednak do niego zupełnie niepotrzebnych i niepasujących rozpraszaczy.
W kwestii dodatków dobrze jest postawić na minimalizm. Dekoracje nie powinny być przypadkowe. Dobrze przemyśl każdy z elementów i starannie dopasuj go do całości aranżacji.
Gdzie możesz szukać ciekawych dodatków do kuchni industrialnej?
Przede wszystkim powinna być ona naprawdę dobrej jakości. Aby wnętrze industrialne wyglądało stylowo, wybieraj materiały z górnej półki. Szafki mogą być wykonane zarówno z drewna, płyty meblowej, jak i np. metalu. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastąpienie części kuchennych mebli jednym elementem z historią i tzw. „duszą”, np. komodą z nadstawką z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.
Świetnie wyglądać będzie również wyspa kuchenna. Duża przestrzeń (w tym stylu wnętrze powinno być pozbawione niepotrzebnych ścian), wymaga również pewnego wizualnego podziału. I w tym kontekście wyspa sprawdzi się idealnie. Pozwoli bowiem wyraźnie zaznaczyć, gdzie dokładnie znajduje się kuchnia. Dodatkowo umożliwi lekkie przesłonięcie tej strefy.
Styl industrialny jest niezwykle designerski dzięki połączeniu tego, co surowe z autentycznie luksusowymi elementami. Choć wnętrza te nawiązują do dawnych czasów, rozwiązania w nich zastosowane są jak najbardziej nowoczesne i ułatwiają codzienne życie mieszkańców. Dlatego warto wybierać marki z najwyższej półki, takie jak Miele.
W ofercie Miele znajdziesz np. ekspresy, w których wystarczy jeden ruch palca, by zrobić kawę godną profesjonalnego baristy. Ze wszystkimi urządzeniami połączysz się przy pomocy wygodnej aplikacji i bez trudu skonfigurujesz je zgodnie ze swoimi preferencjami.
Porady, jak wybrać ekspres idealny, znajdziesz tutaj.
Wyciągi kuchenne do zamontowania nad wyspami czy okapy Miele zachwycą Cię nowoczesnymi rozwiązaniami, które dają nie tylko komfort użytkowania, ale też tworzą we wnętrzu wyjątkową atmosferę, roztaczając przyjemny zapach dzięki funkcji AmbientFragrance, czy podświetlając na różne kolory strefę gotowania, wykorzystując funkcję MyAmbientLight.
Co nieco o okapach i wyciągach Miele znajdziesz tutaj.
Prosta i jednolita zabudowa w kuchni industrialnej to podstawa. Dobrze jest więc zdecydować się na urządzenia, które to podkreślą. Dlatego zamiast tych wolnostojących lepiej wybierz te do zabudowy, zlicowane z meblami. Postaw na urządzenia łączące stal i szkło. Białe czy kolorowe nie spełnią swojej aranżacyjnej funkcji i mogą zupełnie zniweczyć Twoje wysiłki.
Przede wszystkim możliwie najwyższej jakości. Decydując się na te z niższej półki, zaoszczędzisz jedynie pozornie. W industrialnym wnętrzu najlepiej będą wyglądać prawdziwe perełki wśród AGD. Staną się nie tylko urządzeniami stricte użytkowymi, lecz małymi dziełami sztuki.
Weź pod uwagę kwestie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Troska o środowisko naturalne to dziś podstawowe kryterium wyboru przy wyposażaniu domu. Dlatego świadomie wybieraj takie urządzenia, które oprócz wyjątkowego designu mają także najwyższą jakość i będą działać latami. Dzięki temu będziesz zdecydowanie rzadziej wymieniał urządzenia i ograniczysz elektrośmieci.
Miele to marka z ponad 120-letnią tradycją, która idealnie wpasuje się w potrzeby kuchni premium w stylu industrialnym. Przy projektowaniu i produkcji urządzeń Miele duża część wysiłków jest ukierunkowana na testowanie gotowych produktów oraz poszczególnych ich elementów. Urządzenia są testowane przez ponad 10 tysięcy godzin, by mieć pewność, że jakość oferowana użytkownikom jest jak najwyższa. W przeciwieństwie do wielu innych opcji na rynku, urządzenia łatwo naprawisz – choć awarie zdarzają się niezwykle rzadko. Części zamienne są dostępne nawet 15 lat po zaprzestaniu produkcji danego modelu, a szybką naprawę zapewnia profesjonalny serwis.
Miele troszczy się także, by urządzenia zużywały jak najmniej prądu, wody czy detergentów. Dzięki temu są one nie tylko przyjazne dla środowiska, lecz również ekonomiczne. Firma stawia też na odnawialne źródła energii, stal pochodzącą z odzysku oraz recyklingowany plastik opakowaniowy.
Więcej na temat strategii zrównoważonego rozwoju Miele znajdziesz tutaj.
Jakie dokładnie urządzenia AGD powinieneś wybrać do kuchni w stylu industrialnym? Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego przygotowywania posiłków bez piekarnika . To z jego pomocą tworzymy pełne witamin i smaku dania. Zwykłe, posiadające jedynie funkcję pieczenia urządzenia zostały jednak zdetronizowane przez te o kilku różnych zastosowaniach. Wśród modeli Miele znajdują się piekarniki z pieczeniomierzem, systemem łatwego czyszczenia PerfectClean, pirolizą, kamerą w komorze pieczenia, czy wysuwami FlexiClip, które pozwalają komfortowo sprawdzać stan potrawy.
Idealny dla siebie model znajdziesz też wśród zmywarek do zabudowy Miele, a doskonałe wzornictwo to tylko jeden z ich atutów. Są to ultranowoczesne urządzenia, które sprawdzą się w każdej kuchni – także tej loftowej. Odpowiedni program ustawisz jednym przesunięciem palca. System AutoDos ze zintegrowanym PowerDisk sam dozuje potrzebną ilość detergentu, oszczędzając jego zużycie oraz czas, który poświęcasz na codzienne zmywanie. Jeden PowerDisk wystarcza średnio na 20 cykli mycia. Knock2Open sprawia, że wystarczy dwukrotnie stuknąć w obudowę zmywarki, by ta się otworzyła – bez zbędnych uchwytów.
W lodówkach znajdziesz wiele innowacyjnych rozwiązań, które tworzą optymalne warunki do przechowywania różnych produktów spożywczych. DynaCool zapewnia idealną cyrkulację chłodnego powietrza w komorze urządzenia. PerfectFreshPro, dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności, przedłuża świeżość owoców i warzyw nawet pięciokrotnie. FlexiTray to natomiast niezwykle praktyczna, obrotowa półka, która pozwala dotrzeć do produktów ukrytych w głębi lodówki.