Beza Pavlova to słodki deser, który cieszy się uznaniem na całym świecie. Jej sekret tkwi w chrupiącej skorupce, delikatnym kremie z serka mascarpone i świeżych owocach ułożonych na szczycie. Jak zrobić bezę Pavlova i o czym należy pamiętać?
Beza Pavlova zawdzięcza swą nazwę rosyjskiej primabalerinie – Annie Pawłowej. Uważa się, że to właśnie na jej cześć powstał przepis tego kruchego, słodkiego i zadziwiającego formą deseru. Prawdopodobnie po raz pierwszy podano go w australijskim miasteczku Perth lub nowozelandzkim Wellington – zdania w tej kwestii są podzielone. Pewny jest jednak fakt, że beza Pavlova to torcik udekorowany bitą śmietaną lub kremem z mascarpone i obficie obsypany świeżymi owocami. Zachwyca efektownym wyglądem oraz wyjątkowym smakiem, podbijając serca ludzi na całym świecie.
Kluczem do sukcesu udanej bezy jest duża dawka cierpliwości i czas. Mimo tego, że deser nie jest trudny do przygotowania, wymaga zastosowania odpowiedniej techniki pieczenia. Jeśli jednak spędzi odpowiednią ilość czasu w piekarniku ustawionym na niewysoką temperaturę, odwdzięczy się wyjątkowym smakiem. Trzeba pamiętać jednak, że zwykła beza to nie wszystko – niepowtarzalnego charakteru nadają jej dodatki. Poznaj przepis na mini bezy Pavlova z kremem mascarpone, sosem śliwkowym, konfitowanym fenkułem i owocami.
Do przygotowania bezy potrzebujesz:
Białka ubij na sztywno na maksymalnych obrotach, a następnie zmniejsz obroty o połowę i powoli dodawaj cukier. Ubijaj do momentu, aż masa będzie sztywna i lśniąca. Dodaj mąkę z octem i delikatnie wymieszaj. Na blachę przełóż białka, formując bezy o średnicy 6-7 cm. Piecz 35 min. w 140°C, w programie Termo-nawiew, następnie zmniejsz temperaturę do 100°C i piecz jeszcze 15 min. Wyjmij z pieca i odstaw na bok, aby bezy chwilę odpoczęły.
Jak przygotować prosty krem z mascarpone? Potrzebujesz do tego tylko kilku składników:
Żółtka z cukrem przełóż do miski i ubij, aż będą jasne i puszyste. Zmniejsz obroty i powoli dodawaj serek mascarpone. Po uzyskaniu spójnej, gładkiej masy, odstaw krem do lodówki, aby odpowiednio zastygł.
Ostatnim krokiem jest przygotowanie sosu śliwkowego i konfitowanego fenkułu. W tym celu przygotuj:
Fenkuł pokrój na mandolinie najcieniej, jak to możliwe. W rondelku zagotuj sok z cytryny z cukrem. Do tak powstałego syropu cytrynowego wrzuć fenkuł i pozostaw na 2 godziny do ostygnięcia. Fenkuł możesz przygotować nawet 2 dni wcześniej, ale po wystudzeniu przetrzymuj go w lodówce.
Zagotuj wino z cukrem, imbirem i anyżem, śliwki wydryluj i pokrój na małe kawałki. Wrzuć je do wina, gotuj do miękkości, a następnie zblenduj na gładką masę.
Bezy przełóż na talerz, na ich wierzch nałóż krem mascarpone, sos śliwkowy i kawałki odsączonego fenkuła. Mini bezy Pavlova udekoruj owocami.
Autor przepisu: Przemek Błaszczyk