Przejdź do

Połączenie makaronu pappardelle z delikatną i aromatyczną polędwicą wołową sous vide to wyjątkowa propozycja na wykwintny i smaczny posiłek. Z powodzeniem możesz przygotować tę potrawę w domowej kuchni, wykorzystując metodę gotowania próżniowego. Poznaj świetny przepis na danie z makaronem stworzone przez szefa kuchni.

Sous vide – gotowanie próżniowe

Technikę gotowania sous vide opracował francuski kucharz Georges Pralus. Bardzo szybko zdobyła ona szerokie uznanie w świecie kulinariów i przebojem wdarła się do profesjonalnych kuchni. Obecnie metodę sous vide wykorzystują wielbiciele gotowania na całym świecie, również w domowym zaciszu. Na czym polega technika sous vide? Produkty spożywcze takie, jak mięso, warzywa czy ryby, zamyka się szczelnie w foliowych torebkach, a następnie gotuje w niskiej temperaturze. Dzięki temu potrawy są wyjątkowo aromatyczne i soczyste, nie tracąc przy tym dużej ilości wartości odżywczych oraz walorów estetycznych. Do stworzenia dania sous vide niezbędna jest pakowarka próżniowa oraz zestaw foliowych woreczków.

Przepis na makaron pappardelle z polędwicą wołową sous vide, szparagami i pomidorkami koktajlowymi

Makaron pappardelle pochodzi z środkowo-północnych Włoch i najczęściej wykorzystywany jest w przepisach kuchni toskańskiej. Jest najszerszym makaronem jajecznym o bogatym smaku, który świetnie łączy się z wyrazistymi sosami, grzybami czy czerwonym mięsem. Idealnie komponuje się, więc z polędwicą wołową, soczystymi szparagami i słodyczą pomidorków koktajlowych.

Do przygotowania makaronu pappardelle z polędwicą wołową sous vide potrzebujesz:

  • 400 g polędwicy wołowej
  • 500 g makaronu pappardelle
  • 125 g białych szparagów
  • 125 g zielonych szparagów
  • 8 pomidorków koktajlowych
  • 1 szalotkę
  • 4 ząbki czosnku
  • 50 g oliwy z oliwek
  • 100 ml białego wina wytrawnego
  • 1 łyżka posiekanych łodyg natki pietruszki
  • garść liści bazylii
  • 2 gałązki rozmarynu

Polędwicę wołową włóż do worka próżniowego, wlej 2 łyżki oliwy, dodaj 2 zmiażdżone ząbki czosnku i rozmaryn. Spakuj na najwyższym programie pakowarki próżniowej, a następnie gotuj 3-4 godz. w temperaturze 55°C.

Gdy polędwica będzie gotowa, zacznij przygotowywać makaron pappardelle. Możesz ugotować go klasyczną metodą lub przełożyć na perforowaną blachę i wykorzystać Program Automatyczny w piekarniku. Szparagi zielone i białe obierz i pokrój w poprzek w cienkie plastry, zostawiając główkę o długości 2-2,5 cm.

W rondlu rozgrzej pozostałą oliwę, podsmaż szalotkę z pokrojonymi szparagami, dodaj pomidorki, łodygi natki pietruszki i drobno posiekany czosnek. Smaż kilka minut, aż skórka na pomidorach zacznie pękać. Podlej białym winem i odparuj alkohol. Polędwicę obsmaż na teppanie lub patelni, a następnie pokrój w cienkie plastry. Makaron wrzuć do podsmażonych warzyw, dodaj połowę bazylii, wymieszaj i przełóż na talerze. Na wierzchu połóż plastry polędwicy, dopraw solą i pieprzem oraz udekoruj pozostałą bazylią. Smacznego!

Autor przepisu: Adam Michalski