Przejdź do

Porcja dla 2 osób ǀ Czas przygotowania: ok. 45 minut ǀ Wykorzystane urządzenia: DGC, płyta grzewcza.

Częstsze jedzenie ryb na obiad to nie tylko moda wynikająca z popularności pescowegetarianizmu. Ryby mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Są bogate w białko, witaminy i minerały, a także w kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają serce i mózg.  Są również dobrym źródłem witaminy D, która jest ważna dla zdrowych kości i układu odpornościowego. Wreszcie, jedzenie ryb może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała, ponieważ są one zwykle mniej kaloryczne niż mięso. Dlatego warto rozważyć podanie ryby na obiad jako zdrową i smaczną opcję. Przygotuj z nami pyszny i zdrowy posiłek z okoniem morskim i dorszem w roli głównej. Przepis naszego szefa kuchni z wykorzystaniem urządzeń Miele pomoże ci kulinarnie zabłysnąć przed rodziną i gośćmi.

Dorsz i okoń morski – jedne z najsmaczniejszych ryb

Dorsz morski to gatunek ryby, który ma mięso o delikatnej konsystencji, stosunkowo łatwy do przyrządzenia. Jest bogaty w białko i zawiera niewielką ilość tłuszczu, a ponadto jest doskonałym źródłem witaminy B12, fosforu i selenu. Co więcej, jego mięso jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, korzystne dla zdrowia serca i mózgu.

Podobnie  jak dorsz, okoń morski również ma białe i delikatne mięso, które łatwo odchodzi od ości. Jednakże nie rozpada się w czasie obróbki termicznej, dlatego świetnie nadaje się do pieczenia. Zawiera dużo białka i świetnie sprawdzi się w diecie osób budujących masę mięśniową, uprawiających sport i aktywnych fizycznie. Niski poziom tłuszczu sprawia, że ryba ta jest także dietetyczna. Okoń morski jest również dobrym źródłem witamin, takich jak witamina D i witamina B12, a także minerałów, takich jak fosfor i selen.

Wiele osób unika jednak jedzenia ryb, ze względu na to, że bywają czasem skażone zanieczyszczeniami z oceanów. Z tego względu istotne jest, aby wybierać dorsza morskiego z odpowiednich źródeł. Co ważne, niektórzy handlowcy proponują tańsze mięso z morszczuka pod nazwą „okoń morski”. Aby uniknąć oszustw, warto znać odróżniającą cechę – mięso morszczuka ma wyraźny żółty odcień, podczas gdy u okonia jest zawsze jasno białe.

Przepis na palony duet: okoń morski i dorsz

Aby przygotować palony duet – okonia morskiego i dorsza,  najpierw skompletuj składniki dobrej jakości. Będą ci potrzebne:

  • 1 filet z okonia morskiego,
  • 1 filet z dorsza (mały),
  • 3 duże żółtka,
  • 3 łyżki ciepłej wody,
  • ¼ łyżki soli,
  • ¼ łyżki białego pieprzu,
  • 2 łyżki stołowe soku z cytryny,
  • zielone warzywa (dzikie brokuły, ziele samfora, zielone szparagi),
  • czerwony kawior z dzikiego łososia.

 

Zacznij od zrobienia sosu. Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie masła w garnku. Następnie należy ubić żółtka i ciepłą wodę (przy zastosowaniu zasady 1 łyżka wody na każde żółtko) na podwójnym ogniu, aż staną się gęste i kremowe. Gdy żółtka osiągną pożądaną konsystencję, należy zdjąć je z ognia i umieścić pod miską z ciepłym ręcznikiem.

W przypadku przygotowania sosu, jak przy każdej emulsji, dodawanie tłuszczów powinno być stopniowe. Zacznij więc od zaledwie kilku kropel, a następnie dokładaj masło stopniowo, aż do całkowitego połączenia z pozostałymi składnikami. Na koniec dopraw solą i pieprzem do smaku, a także ziołami, aby wzbogacić smak sosu.

Przejdź do przyrządzenia ryb. Okonia morskiego i dorsza sparz palnikiem tak, aby miały ślady po opalaniu i włóż do piekarnika parowego Miele DGC. Piecz w temperaturze 55°C przez  35 minut.

Dodatkowo do ryb możesz podać zielone warzywa. Proponujemy dzikie brokuły, ziele samfora i aromatyczne zielone szparagi. Ułóż je na blasze do gotowania na parze i ustaw w piekarniku DGC temperaturę na 90°C. Wystarczą 2 minuty, a będą gotowe. Warzywa podawaj ciepłe, prosto z piekarnika.

Najpierw jednak, aby skomponować całe danie, nałóż sos na talerz, następnie delikatnie ułóż  ryby i warzywa. Całość udekoruj ciemnoczerwonym kawiorem z łososia dodającym żywyo akcent kolorystyczny i kontrastującymi z nim aromatycznymi mikroziołami. Dzięki temu danie stanie się prawdziwą ucztą nie tylko dla zmysłu smaku i węchu, ale i dla wzroku.

 

Autor przepisu: Marek Michalak