Warzywa to bogate źródło witamin, minerałów i składników odżywczych, które można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Jednym z nich są kiszonki wielowarzywne, wzmacniające odporność i poprawiające perystaltykę jelit. Jest to też ciekawa alternatywa dla dobrze znanych surówek i sałatek. Jak kisić warzywa? Poznaj przepis na domowe kiszonki, które z łatwością przygotujesz w swojej kuchni.
Kiszenie warzyw to jedna z najstarszych i najlepiej znanych metod konserwacji tych produktów. Proces ten pozwalał korzystać z dobrodziejstwa natury nawet zimą, gdy dostęp do warzyw był znacznie ograniczony. Kiszonki kojarzą się najczęściej z ogórkami i kapustą, ale w słoiku można zamknąć również wiele innych produktów roślinnych. Jakie warzywa można kisić? Wachlarz możliwości jest niemal nieograniczony! Domowe kiszonki można tworzyć z kalafiora, buraków, brokułów, czosnku, papryki a nawet rzodkiewki czy pomidorów.
Taka forma warzyw może być zamiennikiem surówek i sałatek, wykorzystać można także soki z kiszonek powstałe w procesie fermentacji. Domowy sok z kiszonych warzyw to forma naturalnego probiotyku z dużą zawartością kwasu mlekowego.
Kiszonki warzywne można kupić lub w prosty i szybki sposób przyrządzić w domu. Jak kisić warzywa? Do przygotowania pysznej kiszonki wielowarzywnej potrzebujesz:
Warzywa dokładnie umyj i oczyść, a następnie rozdrobnij na równe paski. Dzięki temu wszystkie składniki będą kisiły się równomiernie. Tak przygotowane warzywa umieść w słoiku lub worku próżniowym, który znacznie przyspieszy proces kiszenia. Całość należy jednak uprzednio zalać specjalną zalewą.
Do jej ugotowania potrzebujesz:
Przygotuj produkty do zalewy, umieść wszystkie składniki w garnku i zagotuj, a następnie wychłodź. Jeśli możesz poczekać na efekty swojej pracy lub planujesz przygotować kiszone warzywa na zimę, wykorzystaj szklane słoiki. Domową kiszonkę w tej formie odstaw w ciepłe miejsce na 3 do 5 dni. Jeśli jednak nie możesz doczekać się gotowych kiszonych warzyw, postaw na metodę próżniową. Umieść płyn i wszystkie warzywa w worku do pakowania próżniowego (rozmiar VB 2435), zamknij na pierwszym stopniu zgrzewania i pierwszym stopniu pakowania. Degustuj po 2 dniach, wtedy wszystkie warzywa dokładnie przejdą smakiem zalewy. Smacznego!
Autor przepisu: Ada Marczewska