Przejdź do

Porcja dla 6 osób ǀ Czas przygotowania: 25-30 minut | Wykorzystane urządzenia: szuflada do pakowania próżniowego, płyta, piekarnik

Stek kojarzy się głównie z kawałkiem soczystego mięsa (lub rzadziej – porcją odpowiednio przekrojonej ryby), jednak w kuchniach świata coraz śmielej pojawiają się też jego wegańskie wersje. W roślinnym menu brylują przede wszystkim kruche, pieczone steki z kalafiora, soczyste, rozpływające się w ustach steki z arbuza i niebanalne, aromatyczne steki z selera. Te ostatnie, wzmocnione nutą dobrej kawy i oprószone prażonymi skórkami marchewki (w duchu  less waste!) to świetna propozycja na wyśmienity obiad czy kolację. Sprawdź, jak je przyrządzić.

Jak zrobić stek z selera? Lista składników

Do przygotowania finezyjnego dania z selerem w roli głównej, potrzebne będą następujące składniki:

  • 3 selery z nacią (średniej wielkości)
  • 100 g ziarnistej kawy
  • 50 g masła
  • ¼ główki młodej kapusty
  • 1 duży ziemniak
  • ½ kg młodej marchwi z nacią
  • 200 g jogurtu naturalnego
  • 100 g cebuli dymki
  • 50 g natki pietruszki
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • olej słonecznikowy do głębokiego smażenia
  • 60 g sera bursztyn
  • 60 ml oliwy z oliwek

 

Prosto, efektownie i bez marnowania jedzenia

Stek z selera z prażonymi skórkami marchewki jest daniem prostym, ale niezwykle efektownym. Starannie dobrane składniki, przygotowane w odpowiedni sposób, tworzą kuszące połączenia smakowe, którym nie sposób się oprzeć! Co ważne, w przygotowaniu tego dania wykorzystasz wszystkie części warzyw, więc nic się nie zmarnuje.

Król talerza – stek z selera

Zacznij od przygotowania klasycznych steków. Pokrój korzeń selera na plastry o grubości 2,5 cm, pozostawiając nać o długości ok. 5 cm. Następnie zamknij je próżniowo w worku, dodając ziarna kawy i masło, oraz szczyptę soli i pieprzu (do smaku). Ugotuj w DGC w 90°C metodą sous vide – wystarczy 15 minut.

Przejdź do kolejnych etapów – do steków wrócisz pod koniec szykowania potrawy.

Puszyste purée

Kolejny element dania to delikatne purée. Połowę pozostałej części naci selera, połowę natki pietruszki, ziemniak, kapustę i cebulę dymkę ugotuj do miękkości. Następnie zmiksuj, dodając masło tak, żeby uzyskać aksamitną strukturę. Gotową masę dopraw solą i pieprzem.

Chrust z obierek z marchwi

Następnym składnikiem, który dobrze podbija smak potrawy i dodaje mu elegancji jest marchewka. Wykorzystasz tu cały korzeń. Na początku dokładnie umyj i obierz marchew. Obierki osusz i obtocz w mące ziemniaczanej, a następnie usmaż je w głębokim oleju (temp. 180°C), aż będą złote i chrupkie. Marchew pokrój wzdłuż na cienkie plastry, następnie zblanszuj w osolonej wodzie.

Subtelny akcent – sos jogurtowy

Ostatni element dania to delikatny sos. Przygotujesz go błyskawicznie! Wystarczy, że pozostałą natkę pietruszki i selera dodasz do lekko podgrzanego jogurtu i zmiksujesz na gładką masę.

Po ugotowaniu sous vide zgrilluj steki z selera na tepanie (z każdej strony po 3-4 minuty), następnie oprósz startym serem i opal palnikiem lub opiecz w piekarniku (program Grill z nawiewem 220°C).

Sztuka serwowania, czyli jak podawać stek z selera?

W pierwszej kolejności jemy oczami, dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co serwujemy, ale też, jak to robimy. Jak podać stek z selera, aby danie prezentowało się apetycznie i szykownie?

Gotowe steki z selera ułóż na talerzach. Plasterki marchwi zwiń w małe ruloniki, ułóż na sosie jogurtowym i oprósz chrustem z obierek z marchwi. Podgrzane puree uformuj w dowolny kształt i połóż obok steka. Całość delikatnie polej oliwą z oliwek. Voilà!

 

Autor przepisu: Marek Michalak