Przejdź do

Powiedzieć, że odkurzacz jest podstawowym urządzeniem domowym, to nie powiedzieć nic. Bez niego nie tylko trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, ale jest ono praktycznie niemożliwe.. Jak wybrać model, które spełni wszystkie oczekiwania oraz niezawodnie posłuży przez lata? Sprawdź, jaki rodzaj odkurzacza będzie najlepszy dla Ciebie i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Rodzaje odkurzaczy: workowe, bezworkowe, pionowe, roboty sprzątające

Dobry odkurzacz jest urządzeniem, które umożliwia zadbanie o czystość w domu, dbając jednocześnie o higienę powietrza i ułatwia wiele innych codziennych obowiązków, np. czyszczenie mebli czy wnętrza samochodu. Aby wybrać ten najlepiej dopasowany do indywidulanych potrzeb, warto poznać podstawowe kategorie dostępne na rynku. Ze względu na ich konstrukcję i sposób pracy dzielą się na:

 • Odkurzacze workowe – jedne z najczęściej wybieranych przez użytkowników, zbierają brud i kurz w worku. W tradycyjnych modelach jest on zwykle płócienny/materiałowy lub papierowy, co sprzyja pyleniu. Jednak dobre marki, takie jak Miele wykorzystują nowocześniejsze technologie, zapobiegające pyleniu. W odkurzaczach Miele jest to higieniczny worek HyClean, który zapobiega wydostawaniu się pyłów i zatrzymuje ponad 99,9% kurzu.(
 • Odkurzacze bezworkowe – inaczej cyklonowe, są równie popularne jak modele workowe. Jednak w przeciwieństwo do tych drugich, nie wymagają wymieniania worków, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się w zbiorniku, który wystarczy opróżnić po jego napełnieniu.
 • Odkurzacze pionowe (stojące) – występujące w dwóch wariantach: przewodowym i bezprzewodowym ze stacją dokującą, przy czym te drugie są zdecydowanie powszechniejsze. Mają charakterystyczną konstrukcję z długą rączką zakończoną szczotką. Ich głównymi zaletami są: poręczność, dzięki której można szybko odświeżyć podłogę czy zebrać np. rozsypane produkty oraz wygoda przechowywania (wyposażone w naścienne mocowania zajmują mniej miejsca niż tradycyjne modele).
 • Roboty sprzątające – nowoczesne urządzenia, które odkurzają (a często także myją) powierzchnię bez potrzeby sterowania przez użytkownika. Dzięki oprogramowaniu samoistnie przemieszczają się po mieszkaniu lub domu, omijając przeszkody. Są zasilane akumulatorem, ładowanym w specjalnej stacji dokującej dołączanej do robota.

 

 

Jak działa odkurzacz workowy? Wady i zalety

Jak sama nazwa wskazuje, istotą działania odkurzaczy workowych jest fakt, że wszelkie nieczystości i zabrudzone powietrze ze szczotki trafiają przez wąż do wnętrza odkurzacza i specjalnego worka, który przepuszcza powietrze, a zatrzymuje kurz oraz resztki. Worki trzeba regularnie wymieniać, kiedy się napełnią.

Ich największą zaletą jest precyzyjne sprzątanie. Sposób działania i worki minimalizują zagrożenie, że kurz wydostanie się z powrotem na podłogę. Dlatego stanowią dobry wybór dla alergików, ponieważ kontakt ze szkodliwymi czynnikami jest ograniczony. Tym bardziej, jeśli są wyposażone w dodatkowy filtr HEPA.

Odkurzacze workowe Miele znacznie ułatwiają codzienne obowiązki. Charakteryzują się nie tylko skutecznością i wygodą użytkowania, ale też najwyższą jakością wykonania, trwałością i dopracowaną konstrukcją, która zakłada m.in.:

 • komfortowy uchwyt – działający na zasadzie dźwigni, który zapewnia ergonomiczną obsługę. Dzięki ruchomemu mocowaniu węża można łatwo manewrować ssawką podłogową, bez nadwyrężania nadgarstków,
 • praktyczny system blokady – odpowiadający za stabilne połączenie komponentów odkurzacza i ułatwiający ich rozdzielenie za naciśnięciem przycisku (aby np. dołączyć inne akcesoria ssące),
 • szybkie zwinięcie kabla przyciskiem dotykowym;
 • szczelny korpus urządzenia – zwiększający poziom higieny powietrza w odkurzanym pomieszczeniu.

Tak zaawansowane modele są wyposażone w wiele udogodnień, np.:

 • rury teleskopowe, które umożliwią precyzyjne posprzątanie wszystkich pomieszczeń – aż po sam sufit,
 • gumowe kółka i rolki z amortyzatorami, nieniszczące podłóg i zapewniające cichą pracę (gwarantują ją także dźwiękowa izolacja silnika oraz filtr redukujący poziom hałasu),
 • zestaw praktycznych akcesoriów i końcówek, poszerzających możliwości odkurzacza.

Duża moc oraz możliwość skorzystania z dodatkowej siły maksymalnego ssania – w razie potrzeby – zapewniają usunięcie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Odkurzacze workowe są też wygodne w konserwacji, która nie wymaga dużego wysiłku. Dzięki workom i wbudowanym filtrom samo urządzenie pozostaje dłużej czyste.

Ich jedynym minusem jest konieczność wymiany worków, co wpływa na ekonomię użytkowania tego typu urządzeń. Warto zwrócić uwagę, czy worki polecane do danego modelu są przyjazne dla środowiska i nadają się do recyklingu.

Jak działa odkurzacz bezworkowy? Wady i zalety

Odkurzacze bezworkowe mają nieco bardziej skomplikowany mechanizm działania niż ich workowe odpowiedniki. Cały proces zachodzi przy udziale szybkiego przepływu powietrza, grawitacji i siły odśrodkowej powodując, że wirujące powietrze z dużą prędkością porusza się w pojemniku, formując cyklon (dlatego są nazywane „cyklonowymi”). Wszelkie zanieczyszczenia spadają na dół cylindra, a brudne powietrze jest oczyszczane.

Dużą zaletą odkurzaczy bezworkowych jest to, że właściwie nie generują dodatkowych kosztów eksploatacyjnych  (takich jak np. wymiana worków). Jeśli pojemnik się napełni, wystarczy go opróżnić. Tym samym są też bardziej przyjazne dla środowiska.

Podobnie, jak w przypadku workowych odpowiedników, bezworkowe odkurzacze Miele, zapewniają pełną wygodę użytkowania i pozwolą skutecznie posprzątać cały dom. Są wyposażone w nowoczesne technologie, które znacznie ułatwiają codzienne obowiązki, m.in.:

 • Vortex – zapewniającą wysoką wydajność czyszczenia. Strumień powietrza o prędkości ponad 100 km/h zbiera nawet najmniejszy kurz.
 • ComfortClean – gwarantuje wysoką wydajność czyszczenia. Specjalistyczny filtr pyłowy Gore® CleanStream® czyści się samodzielnie.
 • TrackDrive – czyli pewne i komfortowe manewrowanie odkurzaczem dzięki rozmieszczonym po bokach kółeczkom.
 • System parkowania dla przerw w odkurzaniu.
 • Rurę teleskopową Comfort – która pozwala ustawić odpowiednią do wzrostu i wygody pracy wysokość oraz dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, np. pajęczyn i zanieczyszczeń na łączeniu ścian z sufitem.

 

Warto wspomnieć, że w kategorii odkurzaczy bezworkowych coraz większą popularnością cieszą się modele pionowe. Jeszcze kilka lat temu były raczej ciekawostką dla miłośników innowacyjnych rozwiązań, a obecnie są chętnie wybierane przez użytkowników. Niewątpliwe na ten trend mają wpływ komfort obsługi i możliwości szybkiego odświeżenia pomieszczenia – bez potrzeby wyjmowania i składania tradycyjnego odkurzacza. Dlatego producenci, w odpowiedzi na potrzeby klientów, dopracowują swoje urządzenia, wyposażając je w coraz wyższe parametry pracy. Dla przykładu innowacyjny model Miele Triflex HX2 wyróżnia się jakością,  silnikiem najwyższej klasy, komfortem obsługi i ustawnością.  

Sprawdź, na czym polega fenomen odkurzaczy bezprzewodowych na przykładzie modelu Triflex HX2 Miele.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Który u kogo się lepiej sprawdzi?

Pytanie jaki odkurzacz wybrać – workowy czy bezworkowy pozostaje otwarte. Wszystko zależy od indywidulanych potrzeb i preferencji oraz samego modelu. Niektórzy po prostu wolą tradycyjne odkurzacze, inni urządzenia pionowe. Warto więc zastanowić się, co preferujemy, jeśli chodzi o obsługę i dokładnie przyjrzeć się funkcjom wybranego modelu.

Oczywiście, nie każdy odkurzacz workowy nada się np. dla alergika (ze względu na konieczność wymiany pylących worków). Jednak modele Miele wykorzystują technologię, która ogranicza wydostawanie się kurzu z worka do ponad 99,9%. Dlatego nawet osoby uczulone mogą ich używać bez obaw. Z drugiej strony urządzenia bezworkowe Miele posiadają specjalistyczny filtr pyłowy Gore® CleanStream®, który czyści się samodzielnie, więc także mogą być dobrym wyborem w tej sytuacji.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas wyboru urządzenia? To jak wygląda nasza przestrzeń życiowa – w mniejszych, mocno zastawionych mieszkaniach z pewnością lepiej sprawdzą się np. bezprzewodowe odkurzacze pionowe. Ułatwią poruszanie się w niedużej przestrzeni i będą proste w przechowywaniu. Jednak zanim zdecydujemy się na taki model warto wziąć pod uwagę także parametry urządzenia, rodzaje podłóg w mieszkaniu, czy efektywność odkurzania. Ta ostatnia w przypadku obu rodzajów odkurzaczy – workowych i bezworkowych – jest w dużym stopniu uwarunkowana siłą ssania. Dlatego, niezależnie od kategorii, warto zainwestować w pewny sprzęt uznanej na rynku marki, który – pomimo czasem większego jednorazowego wydatku – niezawodnie posłuży przez lata i pozwoli oszczędzać energię elektryczną, w trosce o środowisko naturalne i domowy budżet.