Przejdź do

Gotowanie to pasja i modny trend w dzisiejszym stylu życia.  Soczyste warzywa i owoce, aromatyczne przyprawy, świeże zioła i sprężyste makarony dają nieograniczone możliwości komponowania smaków i wyglądu domowych potraw. Co jednak możesz zrobić, żeby wykorzystywać wszystkie składniki ograniczając odpady?

Oto idea less waste, dzięki której zminimalizujesz ilość odpadów i dasz odetchnąć naszej planecie. W naszym artykule znajdziesz sprytne sposoby, by gotować i nie marnować. Warto wprowadzić je w Twojej kuchni już dziś!

Zero waste, less waste i no waste – co to znaczy?

Polacy każdego roku produkują coraz więcej odpadów. W 2021 roku było ich średnio 358 kg na jednego mieszkańca naszego kraju. Zaledwie 26,7% z nich trafiło do recyklingu. Reszta skończyła na wysypiskach śmieci, zwiększając skalę kryzysu związanego z nadmiernym konsumpcjonizmem1.

Czy istnieje jakiś sposób, by powstrzymać tę tendencję i uchronić środowisko naturalne przed ogromnymi ilościami śmieci? Odpowiedzią na problem jest coraz prężniej działający ruch zero waste (inaczej no waste) i less waste. Co to takiego?

Jest to idea, którą zapoczątkowała Bea Johnson, publikując swoją książkę “Zero Waste Home”. Zawarła w niej informacje dotyczące swojego stylu życia opartego na niemal zupełnej eliminacji odpadów. Owe metody ograniczające ilość śmieci polegają na ciągłym odzyskiwaniu surowców oraz przykładaniu szczególnej wagi do wielorazowości. Bea wraz ze swoją rodziną może pochwalić się wyjątkowymi wynikami, bowiem ilość wyprodukowanych przez nich w ciągu roku odpadów ogranicza się do jednego, litrowego słoika2.

Zero waste – jakie ma zalety?

  • ograniczenie zanieczyszczenia planety odpadami;
  • zmniejszenie śladu węglowego;
  • racjonalne odzyskiwanie surowców;
  • bardziej świadomy tryb życia;
  • obniżenie wydatków związanych z nadmiernym konsumpcjonizmem;
  • propagowanie postawy ekologicznej jako właściwego modelu życia współczesnego człowieka.

Less waste to mniej restrykcyjna forma zero waste. Bea Johnson jest dla wielu z nas wzorem proekologicznej postawy. Niestety, nie każdy ma możliwość być tak konsekwentnym w zmniejszaniu produkcji odpadów. Less waste zakłada ograniczanie śmieci na miarę naszych możliwości. Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku bardziej ekologicznego trybu życia, to dobro dla naszej planety.

Zrównoważony rozwój, czyli jakie urządzenia do eko kuchni?

Jednym z najważniejszych sposobów na to, aby Twoja kuchnia była przyjazna środowisku, jest wybór domowych urządzeń najwyższej jakości, tak abyś nie musiał ich wymieniać co kilka lat. Dlatego warto wybrać urządzenia premium marki Miele. Słyną z trwałości – większość z nich jest testowana na aż 20 lat użytkowania! Co więcej, jeśli już przytrafią się jakieś usterki, są one łatwe do naprawienia, a części zamiennie są dostępne nawet do 15 lat od zaprzestania produkcji danego modelu. Nowoczesne oprogramowanie może być instalowane nie tylko w najnowszych urządzeniach, ale i w starszych modelach.

Urządzenia premium marki Miele są zaprojektowane tak, aby oszczędzały wodę i energię – większość z nich posiada najwyższy wskaźnik efektywności energetycznej. Są projektowane i produkowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zastosowane w nich nowoczesne technologie pozwolą Ci łatwiej wdrożyć w życie zasady less waste np. wydłużając trwałość jedzenia, ubrań, a nawet naczyń.

Dowiedz się więcej o strategii zrównoważonego rozwoju Miele>>

Organizacja lodówki w duchu less waste, czyli jak nie marnować jedzenia

Jedni spędzają w kuchni długie godziny, inni przygotowują jedynie ekspresowe potrawy. Bez względu na to, do której z grup należysz, możesz wprowadzić usprawnienia minimalizujące marnowanie żywności. Tak naprawdę wystarczy kilka sprytnych trików oraz odpowiednie urządzenia kuchenne, by w pełni wykorzystywać to, co masz w lodówce czy kuchennych szafkach.

Podstawą jest dobra organizacja w chłodziarce. Dzięki temu produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość i swój smak. O czym powinieneś pamiętać, by marnować mniej?

Przede wszystkim istotne jest właściwe rozmieszczenie jedzenia. Każdy z produktów wymaga nieco innej temperatury przechowywania. Najzimniej jest na dolnej półce. To doskonałe miejsce na jedzenie, które psuje się najszybciej, np. surowe mięso i ryby. Na środkowym poziomie swoje miejsce powinny mieć sery, twarogi i wędliny. Możesz też umieścić tu gotowe dania. Produkty, które nie mają aż takich wymagań co do niskiej temperatury, np. jogurty, śmietany, masło czy dżemy, możesz umieścić na samej górze lodówki.

W szufladach warto przechowywać warzywa i owoce, ponieważ jest tam wilgotniej niż w innych zakamarkach chłodziarki. Dzięki temu produkty te pozostają jędrne i wolniej wysychają.

Drzwi lodówki to natomiast miejsce najcieplejsze, gdzie znaleźć się powinny gotowe sosy, majonez, jaja czy olej3.

Aby w pełni zatroszczyć się o produkty znajdujące się w lodówce, wybierz odpowiedni model. Wysokiej klasy, innowacyjne urządzenia mają bowiem wiele ciekawych rozwiązań, które przedłużają trwałość produktów spożywczych. Wśród modeli chłodziarek Miele znajdują się takie jak, np. KFN 4799 DDE , z funkcją DailyFresh (optymalna wilgotność w szufladzie na warzywa i owoce) i DynaCool (równomierny rozkład temperatury w komorze chłodzenia) bądź KFN 7744 E  z PerfectFresh Pro (aż 5-krotnie dłuższa świeżość warzyw i owoców).

Kuchnia less waste – pomysły i triki, które pomogą nie marnować żywności

Niemarnowanie jedzenia nie ogranicza się jedynie do organizacji domowej chłodziarki. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz w pełni wykorzystać swoje zasoby.

Przygotowywanie zbyt dużych ilości jedzenia to duży problem, czasem jednak dokładne oszacowanie, ile dokładnie zje każdy z domowników jest niemal niewykonalne. Zdarza się, że po posiłku zostają jedna czy dwie porcje zupy czy makaronu. Co możesz zrobić, by nie zmarnować dobrych, domowych dań?

Wekowanie to skuteczny sposób, by przechować zupy czy sosy przez dłuższy czas. Wystarczy, że wyparzysz i osuszysz słoiki. Następnie przełóż do nich danie, które chcesz zabezpieczyć przed szybkim zepsuciem. Pamiętaj o tym, by nie wypełniać słoika do końca i pozostawić ok. 1 cm wolnej przestrzeni. Aby utrwalić żywność, możesz wybrać jedną z trzech metod pasteryzacji:

  • w piekarniku,
  • w garnku,
  • w zmywarce.

Słoiki z zawartością połóż do góry dnem i poddaj działaniu wysokiej temperatury przez ok. 30 minut. Dobrze jest powtórzyć tę czynność po upłynięciu doby.

Tak przygotowana żywność zabezpieczona jest przed działaniem drobnoustrojów. Pozwala to przechowywać ją w chłodnym miejscu nawet przez pół roku.

Aby uniknąć szybkiego psucia się jedzenia, możesz także wykorzystać metodę próżniowego pakowania. Opiera się ona na usunięciu ze specjalnego woreczka całego powietrza, co hamuje proces szybkiej utraty świeżości. Sposób ten umożliwia porcjowanie, np. mięsa, marynowanie go i przechowywanie przez dłuższy czas. Szuflady próżniowe Miele  świetnie sprawdzą się w każdej ekokuchni, Innowacyjna technologia umożliwia wygodne i niezwykle praktyczne pakowanie produktów spożywczych.

Innym sposobem na przechowywanie resztek jedzenia jest ich mrożenie. Wystarczy porcję obiadu, zupę albo warzywa i owoce ostudzisz i przełożysz do woreczka bądź pudełka na żywność.

Ile czasu można przechowywać zamrożone produkty?

  • surowe mięso od 3 do 12 miesięcy;
  • surowe ryby do 3 miesięcy;
  • przetwory mięsne do 2 miesięcy;
  • surowe jaja bez skorupki do 12 miesięcy;
  • sosy, gulasze i zupy do 3 miesięcy;
  • owoce i warzywa od 6 do 12 miesięcy4.

 

Pamiętaj, by nie mrozić:

  • już raz rozmrożonych produktów;
  • śmietany;
  • majonezu;
  • ugotowanych jaj;
  • całych, świeżych jaj w skorupkach.

 

5 sposobów, by marnować jeszcze mniej:

  1. Domowa dieta pudełkowa (meal prep) – przygotowywanie wszystkich posiłków na kilka dni za jednym razem i mrożenie od razu nadwyżek.
  2. Lista zakupów – dokładne określenie potrzeb zakupowych, kontrola zapasów i ścisłe trzymanie się listy.
  3. Kontrola dat przydatności do spożycia – te produkty, które mają krótszy termin ważności, powinny znajdować się z przodu.
  4. Niemarnowanie pieczywa – z suchego chleba możesz przyrządzić grzanki albo sprawić, by było ponownie świeże, korzystając z urządzenia do gotowania na parze .
  5. Niezawodne urządzenia wielofunkcyjne – ograniczają konieczność wymiany sprzętu po krótkotrwałym użytkowaniu i pozwalają na szybkie przygotowywanie żywności pełnej smaku i witamin.

Gotuję, nie marnuję – pomysły na przepisy zero waste

Przygotowywanie posiłków z tego, co zostało w lodówce jest nie tylko ekologiczne. Może być również sposobem na wiele kulinarnych eksperymentów. Z resztek przygotujesz naprawdę pyszne dania, których nie powstydziłby się prawdziwy szef kuchni. Miele Waste Less Challenge to wyzwanie dla miłośników niebanalnych posiłków w duchu less waste.

Na blogu Miele znajduje się wiele przepisów, które umożliwiają stworzenie z resztek kulinarnych dzieł sztuki. Dostępne są tu receptury na takie znakomite potrawy, jak np.:

A oto kilka naszych sposobów na niemarnowanie resztek.

  1. Ze skórki cytrusów (cytryn czy pomarańczy) możesz przygotować tarte wiórki do ciasta albo pokrojone w kostkę i kandyzowane dodać do domowych pączków.
  2. Z czerstwego chleba przygotuj natomiast klasyczny pudding chlebowy. Wystarczy dodać jajka, cukier, mleko oraz rodzynki, a następnie zapiec. I pyszne danie gotowe.
  3. Wczorajsze ziemniaki sprawdzą się natomiast jako baza do włoskich gnocchi i polskich kopytek. Możesz dodać do nich sos przygotowany z aromatycznych prawdziwków, które znajdziesz w lesie jesienią i przezornie zamrozisz.
  4. Pasztet z warzyw pozostałych po przygotowaniu bulionu również może stać się wykwintnym daniem. Wystarczy dodać do niego kapary, suszone na słońcu pomidory albo pistacje.